یزد پورتال
26 اسفند 1401 - 15:03

امام جمعه موقت یزد: خیانت رضاشاه به ایران در هیچ کجای تاریخ بشریت سابقه ندارد

امام جمعه موقت یزد با بیان اینکه ملی شدن واقعی صنعت نفت با پیروزی انقلاب رخ داد، گفت: در هیچ کجای تاریخ بشریت نمونه خیانت‌های رضاخان به کشورش وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، آیت الله سیدناصر محمدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته یزد با اشاره به اینکه در پیش بودن ماه مبارک رمضان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اظهار داشت: این موضوع مورد تاکید حضرت امام رضا(ع) است که پیش از رسیدن به ماه مبارک رمضان باید عادات زشت و گناهان خود از جمله غیبت، دروغ و دیگر گناهان را کنار بگذاریم.

وی بیان کرد: همانگونه که برخی از افراد اقدام به ترک مواد و سیگار می‌کنند انسان باید در ترک گناهان هم با عزم جدی اقدام کنند و بهترین زمان برای این موضوع همین الان است که به استقبال ماه مبارک رمضان می‌رویم.

امام جمعه موقت یزد بیان کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که ما نباید در نزد مردم خود را با تقوا معرفی کنیم و در خلوت از خدا نترسیم بلکه باید در پنهان و آشکار ایمان داشته باشیم.

محمدی با بیان اینکه ما هر جایی که به خدا توکل کنیم قعطا خداوند هم از ما نگهداری کرده و کار ما را به پیش می‌برد گفت: فرزندان، خانواده، زندگی و درآمد خود را اگر به خدا بسپاریم قطعا خدا ما را تنها نمی‌گذارد و حمایت لازم را از ما خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: همچنین حضرت امام رضا(ع) تاکید فرموده‌اند که از خداوند بخواهیم اگر تا الان گناهان ما را نبخشیده است در روزهای باقی مانده ماه شعبان از گناهانمان چشم پوشی کند و به صورت کاملا پاک به رمضان وارد شویم.

امام جمعه موقت یزد به 29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد و گفت: مردم ما و به ویژه جوانان ما باید بدانند که چه اتفاقاتی برای این کشور رخ داده و چه رنج‌ها و خون دل‌هایی خورده شده که به این نقطه برسیم.

محمدی افزود: در سال 1280 یعنی حدود 120 سال پیش که در دنیا تازه نفت پیدا شده بود و در صنعت از آن استفاده می‌شد، انگلیسی‌ها با قاجارها قراردادی بستند که مناطق نفت خیز ایران و یا نقاطی که احتمال استخراج نفت داشتند را به صورت کامل در اختیار بگیرند و این قرارداد به مدت 60 سال بسته شده بود.

وی تصریح کرد: حدود 30 سال از این قرارداد گذشت و زمان رضاخان پهلوی رسید و با توجه به اینکه نفت بیشتر کشف شده بود و استفاده از آن هم در صنایع افزایش یافته بود، تلاش شد که این قرارداد هم مدتش افزایش یابد و برای این کار رضاخان را فریب دادند که قرارداد را پاره کند و پس از این کار ایران را تهدید به شکایت و حمله نظامی کردند و به این وسیله یک قرارداد دوباره به مدت 60 سال و با امتیازهای جدید به ایران تحمیل کردند و این بار محکم‌تر هم شده بود.

امام جمعه موقت یزد افزود: پس از اینکه رضاخان رفت کم کم در میان مردم همهمه افتاد که چرا باید ما خودمان نفت داشته باشیم اما انگلیسی‌ها آن را ببرند و یک وقتی مصدق در مجلس صحبت کرد و گفت خیانتی که رضاشاه به کشورش کرده در هیچ کجای تاریخ بشریت سابقه برای هیچ کشوری نداشته است.

محمدی، رضاشاه را یکی از جنایتکاترین افراد نسبت به کشور و ملت ایران دانست و افزود: بالاخره در سال 32 مجلسین ایران مصوب کردند که نفت ملی شود اما با کودتای آمریکایی‌ها، نفت دوباره تا سال 57 در دست آمریکا‌یی‌ها قرار گرفت و در حقیقت ملی شدن واقعی صنت نفت از پیروزی انقلاب تحقق پیدا کرد.

وی به سال نو اشاره کرد و افزود: همانطوری که طبیعت و سال نو می‌شود، باید دل‌های ما هم نو و جدید شود و این دعایی هم که در ابتدای سال تحویل می‌خوانیم هم به همین معنی است و باید نسبت به نیکوتر شدن حال خودمان از خدا کمک بخواهیم و برای آن تلاش کنیم.

امام جمعه موقت یزد بیان کرد: امسال بهار طبیعت با بهار قرآن همراه است و این موضوع را هم باید جشن بگیریم، ماه رمضان برای همه هست و اینطور نیست که این ماه صرفا برای افراد روزه‌دار باشد بلکه همه از آن فیض می‌برند.

انتهای پیام/781/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1097759

مهمترین اخبار یزد: