یزد پورتال
18 تیر 1403 - 20:32

کشف فرار مالیاتی ۲ هزار میلیارد تومانی در یزد

مدیرکل امور مالیاتی استان یزد از کشف دو هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و توزیع ۲.۷ میلیون تومان عوارض به ازای هر یزدی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، رضا نجف‌زاده در نشست خبری با خبرنگاران یزد اطلاعات مهمی درباره وضعیت مالیاتی استان یزد ارائه کرد که از کشف و پیگیری فرارهای مالیاتی بزرگ تا توزیع عوارض قابل توجه به ازای هر یزدی را شامل می‌شود.

وی اظهار داشت: طی یک سال و نیم گذشته، بیش از دو هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در استان یزد شناسایی و گزارش شده است و این فرار مالیاتی عمدتاً مربوط به مشاغل بازرگانی و اشخاص حقیقی است که از مجموع این مبلغ، تاکنون 700 میلیارد تومان وصول شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان یزد تأکید کرد: فرار مالیاتی خط قرمز سازمان امور مالیاتی است و برای مقابله با آن، اداره مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی تشکیل شده است.

وی از مودیان مالیاتی درخواست کرد تا از طریق سامانه‌های مالیاتی، سامانه تلفنی 1526 و مراجعات حضوری، گزارش‌های فرار مالیاتی را اطلاع دهند تا اقدامات لازم به سرعت انجام شود.

نجف‌زاده از تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی خبر داد و اعلام کرد: شرکت‌ها و موسسات تا پایان تیرماه و اشخاص حقیقی تا 15 مردادماه برای تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی و بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی مهلت دارند.

مدیرکل امور مالیاتی استان یزد بیان کرد: اصناف و بازاریان می‌توانند از مزایای تبصره ماده 100 که شامل تقسطی مالیات و مالیات مقطوع است، استفاده کنند.

از دیگر موارد مهمی که نجف‌زاده در این نشست به آن اشاره کرد، توزیع عوارض به ازای هر یزدی بود؛ وی گفت: به ازای هر یزدی دو میلیون و 700 هزار تومان عوارض بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این مبلغ که از مجموع عوارض دریافتی از مردم استان تأمین شده است، نشان دهنده جایگاه چهارم یزد در توزیع عوارض است.

نجف‌زاده ادامه داد: افزود که در سال گذشته با رشد 35 درصدی، مبلغ سه هزار و 117 میلیارد تومان بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان برای اجرای طرح‌های عمرانی و آبادانی استان توزیع شده است؛ این در حالی است که بودجه عمرانی کل استان در سال گذشته حدود 2600 میلیارد تومان بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان همچنین از توزیع عوارض دریافتی مردم در حوزه‌های بهداشت و درمان و ورزش و جوانان خبر داد و افزود: 1100 میلیارد تومان از این عوارض در حوزه بهداشت و درمان و 120 میلیارد تومان در حوزه ورزش و جوانان، که 40 درصد آن مربوط به ورزش مدارس است، توزیع شده است.

نجف‌زاده در ادامه به ضرورت مشارکت مردم در پرداخت مالیات‌ها اشاره و تاکید کرد: هرچه این مشارکت بیشتر باشد، خدمات‌رسانی و پاسخگویی دولت به مردم افزایش خواهد یافت.

وی همچنین از دائمی شدن قانون ارزش افزوده پس از اعمال اصلاحاتی خبر داد و افزود: این قانون نقش مهمی در شفافیت اقتصادی و تحقق عدالت مالیاتی دارد.

مدیرکل امور مالیاتی استان یزد به آمارهایی در مورد مالیات‌های پرداختی در استان اشاره کرد و گفت: در سال 1401، 11.5 هزار میلیارد تومان و در سال گذشته 16 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در استان اخذ شده است، برای امسال نیز 24.5 هزار میلیارد تومان مالیات پیش‌بینی شده است.

نجف‌زاده همچنین درباره رتبه یزد در پذیرش مالیات‌های مقطوع گفت: پارسال بر اساس مالیات مقطوع طبق تبصره 100، تعداد 35 هزار پرونده مالیاتی استان به دلیل درآمد کمتر از 18 میلیون تومان معاف از مالیات بوده و 23 درصد نیز تا 5 میلیون تومان مالیات داده‌اند.

وی تاکید کرد: 92.9 درصد از مودیان یزد سالانه کمتر از 20 میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کنند و تنها دو هزار و 800 مودی موظف به پرداخت مالیات بالاتر از 30 میلیون تومان هستند.

مدیرکل امور مالیاتی استان از نقش مهم مردم در گزارش فرارهای مالیاتی و مشارکت در نظام مالیاتی استان تقدیر کرد و از آنها خواست که همچنان با گزارش تخلفات و پرداخت به موقع مالیات‌ها، سازمان امور مالیاتی را در تحقق اهداف و برنامه‌های خود یاری کنند.

انتهای پیام/781

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1740490

مهمترین اخبار یزد: