یزد پورتال
23 اسفند 1401 - 09:58

«عمارت قجری» در قلب شهر تاریخی ابرکوه را بشناسید + فیلم

مجموعه عمارت قجری یکی از جاذبه‌های گردشگری ابرکوه است که در دل بافت تاریخی این شهر و در مجاورت تنها بادگیر دو طبقه جهان با سرمایه‌گذاری 450 میلیارد ریالی بخش خصوصی میزبان گردشگران داخلی و خارجی در طول سال است.

به گزارش خبرنگار فارس در ابرکوه، محله دروازه میدان شهرستان ابرکوه به‌تنهایی یکی از منابع غنی تاریخ این سرزمین است که از سال‌های دور زندگی نسل‌های مختلفی را در کوچه‌پس‌کوچه‌های خشت و گلی تاریخ به تماشا نشسته و امروز به گذرگاهی تاریخی برای رسیدن به هویت شهر کهن و باستانی ابرکوه تبدیل شده است.

یکی از بخش‌های این محله قدیمی مربوط به سه خانه قجری در قلب بافت تاریخی ابرکوه و در مجاورت خانه تاریخی آقازاده است که مرمت آن از سال ۱۳۹۶ به همت بخش خصوصی آغاز شد.

تعداد ۳۰ نفر کارگر و معمار و استادکار به مدت چهار سال روزانه در این مجموعه سه هزار متری کار کردند تا یکی از معدود مجموعه‌های باقی مانده از دوران قاجاریه با سبک معماری خاص، ساماندهی شود.

مدیر این مجموعه در گفتگو با خبرنگار فارس از صرف هزینه‌ای بالغ‌بر ۴۵۰ میلیارد ریال برای مرمت و تجهیز این مجموعه خبر داد و گفت: هتل بوتیک عمارت قجری شامل چندین سالن پذیرایی سرپوشیده و روباز، کافه، رستوران سنتی و فرنگی، فروشگاه صنایع‌دستی، موزه، اتاق‌های اقامتی، شربت خانه و پارکینگ از سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسید.

 

 

سید اکبر پورسید با بیان اینکه افزایش ظرفیت اقامتی شهرستان علاوه بر اشتغال‌زایی، زمینه جذب هر چه بیشتر گردشگران و ماندگاری آنان را فراهم می‌کند، افزود: در راستای افزایش ظرفیت اقامتی نیز تعداد ۱۰ اتاق با ظرفیت ۳۰ نفر شب در مجموعه خدماتی، اقامتی و پذیرایی عمارت قجری پیش بینی شده است

پورسید خاطرنشان کرد: به لطف خداوند مجموعه عمارت قجری توانسته است برای ۲۰ نفر از همشهریان به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر به صورت غیرمستقیم زمینه اشتغال فراهم کند.

گفتنی است با توجه به وسعت این مجموعه، عمارت قجری در طول سال میزبان برگزاری بسیاری از نمایشگاه‌ها، مراسم‌ها و آیین‌ها، برنامه‌های شهرستانی، استانی و ملی است.

پایان پیام/ف

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1092103

مهمترین اخبار یزد: