یزد پورتال
25 خرداد 1403 - 14:06

مشارکت در انتخابات وظیفه‌ای دینی و ملی است

امام جمعه یزد با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری بر ضرورت انتخاب درست و آگاهانه توسط مردم تأکید کرد و گفت: مشارکت در انتخابات وظیفه‌ای دینی و ملی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، آیت الله محمدرضا ناصری‌یزدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه یزد به در پیش بودن انتخابات اشاره کرد و با بیان اینکه همه وظیفه دینی و ملی داریم در این عرصه بسیار مهم شرکت داشته باشیم گفت: عمده و مهمترین موضوع این است که برای تقویت اسلام و انقلاب در انتخابات شرکت داشته باشیم.

وی گفت: کشور ما اسلامی، انقلاب ما الهی و حاکمیت ما حاکمیت الله است و کسی که می‌خواهد در این کشور و انقلاب فعالیت داشته باشد باید قدم در جای پای انبیا و بزرگان بگذارد و مردم را به کمال الهی در حوزه‌های مادی و معنوی برساند.

ویژگی‌های لازم برای رئیس جمهور

نماینده ولی فقیه در استان یزد در ارتباط با ویژگی‌های رئیس جمهور آینده گفت: خداجویی، خدا ترسی، مردم دوستی و مردم داری، با تجربه بودن، عمل کردن درست از جمله ویژگی‌های رئیس جمهور است و مردم باید با دقت در این موارد کسی که به درد اسلام و انقلاب و مردم می‌خورد را انتخاب کنند.

ناصری با بیان اینکه اصل و اساس ما انقلابی بودن است وگرنه اگر ما انقلابی نباشیم، حیثیتی در دنیا نداریم، بیان کرد: اگر کسانی خدای ناکرده بخواهند ما را از ولایت دور کنند و نسبت به مسائل دینی بی‌تفاوت کنند باید مراقبت کنیم تا موفق نشوند و باید با دقت لازم به گونه‌ای اقدام کنیم که سرنوشتمان با توکل به خدا به نحو احسن رقم بخورد.

لزوم توجه به تقویت کشاورزی و خودکفایی در این حوزه

نماینده ولی فقیه در استان یزد به روز جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: ما به لحاظ کشاورزی توجه لازم را نداشتیم در حالی که در کشورمان باید بیشترین هم و غم به این حوزه باشد چرا که کشاورزی ماده حیاتی برای انسان است.

ناصری بیان کرد: ما می‌توانیم به جای صادرات در حوزه‌های مختلف و خام فروشی، خوراک و مایحتاج خوراکی مردم را به جهانیان صادر کنیم و باید در کشور این توجه را داشته باشیم که در این حوزه محتاج به دیگران نباشیم و حتی بتوانیم به صادر کننده هم تبدیل شویم.

اتفاقات عجیب دوران کودکی حضرت امام باقر(ع)

وی با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) اظهار داشت:  آن حضرت از کودکی تجربیات و برنامه‌های عجیبی دارد به گونه‌ای که در چهارسالگی در رکاب امام حسین(ع) کربلا و صحنه‌های دلخراش و ظلم ظالمان، صبر و صبوری شهدای کربلا را دیده است.

امام جمعه یزد گفت: آن حضرت نیت بد دشمنان و اهداف امام حسین(ع) را دیده و از کودکی این موارد در ذهن ایشان نقش بسته و برای اعتلای اسلام برنامه‌ریزی کرده است.

ناصری افزود: امام باقر(ع) همچنین در دوران اسارت و زمان امامت حضرت امام سجاد(ع) مسائل را بررسی می‌کرد و نسبت به فساد‌هایی که دیده بود و انحرافات عقیدتی که مشاهده کرده بود برنامه داشت تا نسبت به اصلاح جامعه ای که دشمن فکر و اندیشه را از آن برداشته و حقایق را وارونه نشان دادند اقدام لازم را انجام دهد.

بهترین راه هدایت مردم دانش‌افزایی و بصیرت‌افزایی است

وی افزود: امام باقر(ع) با توجه به اینکه می‌دانستند بهترین راه هدایت مردم دانش افزایی و بصیرت‌افزایی در میان آنها برای بیدار شدن فکر و عقیده در میان آنها و داده شدن دید وسیع به آنها است، اقدام به انجام حرکاتی کردند تا مردم تسلیم خلفای جور نشوند و برای این منظور مکتب‌هایی تشکیل و شاگردانی پرورش دادند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه آن حضرت یک مکتب بزرگ دانش‌پژوه و بر اساس مشی ولایت با هدف تنظیم کردن امور مسلمانان به ویژه شیعیان و بصیرت افزایی در میان آنها ایجاد کردند افزود: امام باقر(ع) برای همه ارزش‌های دینی برنامه‌ریزی داشت و از فرصتی که به وجود آمده بود استفاده کردند تا مکتبی بزرگ را پایه گذاری کنند و بر ظلم و باطل ایجاد شده در آن زمان خط باطل کشید.

ناصری با تأکید بر اینکه همه علمای اسلام اعتراف داشتند که ریشه تمام علوم از حضرت علی(ع) است گفت: امام باقر(ع) به همین دلیل تمام مکتب خود را بر پایه و ریشه علومی که حضرت امیرالمومنین(ع) پایه‌گذاری کردند به گونه‌ای که هر چه امروز بشر از علوم در حوزه‌های مختلف دارد به برکت حضرت امام علی(ع)، امام باقر(ع) و امام صادق(ع) است.

نسبت به معرفی مکتب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) کوتاهی کردیم

امام جمعه یزد با بیان اینکه شیعه الحمدالله متنعم از علوم باقریه و صادقیه است گفت: این افتخار ماست که در مکتب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) هستیم و هیچ مکتبی از مکاتب اسلامی به این میزان غنی نیست گرچه که ما در معرفی این مکتب به جهانیان کوتاهی کردیم اما غنای این مکتب در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه همین الان هم ما در حال کوتاهی در این حوزه هستیم گفت: باید تلاش کنیم تا معارف این مکتب ارزشمند و غنی را به تمام جهان معرفی کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد به روز عرفه اشاره کرد و گفت: عرفه روز شناخت، عبادت، ارتباط برقرار کردن با خداست و خداوند متعال توجه بسیار خاصی به این روز دارد و هم برای زوار در مکه و زوار امام حسین(ع) و همچنین دیگر عابدان و مومنان در این روز دارد و دعا در این روز مستجاب است و عبادات با ثوابی بسیار بیشتر خواهد بود.

هیچ موجودی را خداوند بیهوده و بی‌هدف خلق نکرده است

ناصری با اشاره به اینکه خداوند متعال در خلقت انسان هدف‌هایی دارد اظهار داشت: خداوند هیچ یک از موجودات را بیهوده، بی‌جهت و بدون نتیجه خلق نکرده و انسان در مسیر خلقت به سوی هدفی حرکت می‌کند و جایگاهی دارد که باید به آن جایگاه برسد.

وی با تأکید بر اینکه انسان باید از این عمری که خدا به او داده بهره‌گیری کند تصریح کرد: این بهره‌گیری باید برای آن زندگی ابدی باشد که خداوند متعال به عنوان زندگی همیشگی و ابدی به انسان عطا خواهد کرد و افرادی که در آنجا می‌روند، دارای درجات، قرب و منزلت، شخصیت و ارزش‌هایی هستند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد بیان کرد: همه این جایگاه‌ها را انسان باید از این دنیا به دست آورد والا اگر کسی برای آن دنیای خودش فکری نکند و زاد و توشه نداشته باشد و جایگاهی برای خودش معین نکند، همین طور که در عالم قبر رفت، همانجا معطل می‌ماند.

ناصری تصریح کرد: اگر انسان در این دنیا گناه و ظلمی داشته باشد در همان دنیا گرفتار اعمال خودش می‌شود اما در مقابل افرادی که برنامه‌ربزی برای کار خیر و کسب مقامات داشته باشند، هرچه کار خوب کرده مقاماتش بالاتر می‌رود و دریچه قبر برای وی به بهشت خواهد بود و ملائکه و نعمت‌های الهی که خودش از این دنیا برای خودش فرستاده و خدا به آن افزوده را به دست خواهد آورد.

هدف اصلی خلقت انسان رسیدن به کمال الهی است

امام جمعه یزد هدف اصلی خلقت انسان را رسیدن به کمال الهی دانست و عنوان کرد: کسانی که در این دنیا صرفا به دنبال زندگی مادی هستند و آخرت و خدا را فراموش کرده و تمام هم و غم آنها مال و مناصب دنیایی است، آنها در زندگی اخروی خود معطل می‌مانند و دریچه قبر برای آنها تاریک و وحشتناک خواهد بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد افزود: این انسان ممکن است در دنیا کاخ و منصب‌های زیادی داشته باشد ولی امیدی که بتواند در آن دنیا جایگاه خوبی داشته باشد را نخواهد داشت و باید تا قیامت بماند تا در آنجا نتیجه اعمالش را ببیند.

وی خاطرنشان کرد: بهترین زاد و توشه‌ای که انسان می‌تواند برای آخرت خود بردارد تقواست و تقوا هم به معنای کار خوب، خدمت به مردم و جامعه برای خدا، کمک به انسان‌ها و تربیت درست فرزندان برای خدا و در مجموع پاک کردن نیت‌هاست.

ناصری افزود: هدف زندگی انسان کاملا مشخص است و ما باید به این سو برویم همانگونه که قرآن کریم هم می‌فرماید تقوا پیشه کنید و در مسیر خدا با وسیله حرکت کند و این وسیله هم پیامبران، اهل بیت(ع) و خداوند متعال است وگرنه در صورتی که بدون هدف پیش برویم قطعاً گم خواهیم شد.

انواع جهاد در راه خدا

امام جمعه یزد ادامه داد: جهاد در راه خدا که در قرآن کریم به آن سفارش شده تنها جنگ نیست بلکه جهاد برای رفع مشکلات بندگان خدا، تربیت خوب فرزندان، فراگیری علم و آموزش دادن آن به دیگران، کار کردن برای رشد مردم و زمینه‌سازی نجات انسان‌ها و حرکت برای خوبی‌ها همه و همه جهاد در راه خدا هستند به شرط آنکه نیت ما خدایی باشد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد نماز خواندن و شرکت در نماز جمعه با نیت الهی را جهاد در راه خدا دانست و گفت: اگر کسی نماز اول وقت را نخواند به معنای آن است که خود را از مسیر خدا کنار کشیده است؛ مومن نباید به خدای متعال و خالق خود که همه چیزش در دست اوست بی توجه باشد.

وی گفت: انسان یک مسافرت که ‌می‌خواهد برود اول وسیله سفر و محل اقامتش را تعیین می‌کند که بتواند از سفرش لذت ببرد و عاقبت خوبی داشته باشد اما چطور انسان نباید برای سفر آخرتی که هر روز در حال نزدیک‌تر شدن به آن است به دنبال جایگاه مناسب نباشد؛ آیا نباید برای آنکه در مقصد این سفر بسیار مهم عذاب نداشته باشیم برنامه‌ریزی و تلاش کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: امید است که خداوند متعال به ما توفیق دهد که همه زندگی خود را بر اساس رسیدن به قرب الهی تنظیم کنیم تا هر نفسی که می‌کشیم برای ما ثواب نوشته شود.

انتهای پیام/781

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1729003

مهمترین اخبار یزد: