یزد پورتال
07 دی 1401 - 15:01

آیت الله ناصری: وظیفه معلمان تربیت انسان حق جو و بصیر است

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: مسئولیت معلمان تربیت انسان، غم خواه امت و مردم و تربیت نسلی فرهیخته و بصیر است.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه مرکز استان، آیت الله محمدرضا ناصری‌یزدی در جریان دیدار با دانشجویان دانشگاه فرهنگیان با بیان این‌که دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مربیان آینده و تربیت کنندگان نسل آینده هستند اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان غیر از دانشگاه های دیگر است زیرا اگر در دانشگاه‌های دیگر علم‌آموزی و روشن نگه داشتن چراغ علم مطرح است، در دانشگاه فرهنگیان اصل نوردهندگی و چراغ علم تربیت می شود.

وی افزود: دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در آینده قرار است همچون شمع بسوزند و دانش آموزان این کشور را تربیت کنند، بر قلب‌ها بتابند و دید و افق آنها را روشن کنند تا نسل آینده بصیرت الهی داشته باشد.

امام جمعه یزد معلمی را شغلی مهم و پر مسئولیت دانست و گفت: معلم باید گفتار و رفتاری داشته باشد که اصل تربیت را بدون هیچ گونه خطا و اشتباهی هدف قرار دهد و تربیت و تعلیم انسان‌ها را به درستی انجام دهد زیرا معلم جای هیچ گونه خطایی در مسئله تربیت ندارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی افزود: حکومت های دنیا اغلب بر اساس اهداف مادی و دنیوی پایه گذاری شده است و کمتر سراغ هدف زندگی می روند و بیشتر سبک زندگی را مدنظر خود قرار دادند.

ناصری با اشاره به این‌که هدف زندگی، تعیین کننده سبک زندگی است تصریح کرد: اسلام و نظام اسلامی دید متفاوتی به سبک حکومتی خود دارد به گونه‌ای که ابتدا در مورد هدف زندگی و اهمیت آن صحبت می شود و سپس در مورد تعیین سبک زندگی با توجه به هدف زندگی نکاتی ارائه می‌دهد.

وی افزود: سلطه غربی‌ها بر کشورهای اسلامی و گرفتن تفکر از آنها از جمله دلایلی است که باعث شد کشورهای غربی از کشورهای اسلامی پیشی بگیرند.

امام جمعه یزد به اهمیت خدامحوری اشاره کرد و گفت: تدین و خداجویی از دیگر مواردی است که باید به آن بسیار توجه کرد زیرا اگر عشق به خدا در دل دانش آموزان وجود داشته باشد باعث می شود که پناه و الگو اصلی خود را پیدا کنند و به سراغ الگوهای بی ارزش غربی نروند.

وی افزود: قرآن همواره در مورد تفکر و اندیشه کردن صحبت کرده و تفکر را عامل پیشرفت جوامع بشری دانسته است، به همین دلیل غربی ها تمام تلاش خود را به کار بردند تا جایگاه تفکر را پایین بیاورند.

ناصری ادامه داد: اکثر بیکاران کشور فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند زیرا در تمام موارد نگاهی روبنایی داشتند و نگاه ساختاری و ایجاد کننده در آنها تضعیف شده است.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه تعقل باعث شناخت دوست و دشمن و تفکیک خوبی از بدی می‌شود اظهار کرد: برای شناخت خوبی از بدی، دوست از دشمن و خیر از شر باید تعقل کرد و نباید اجازه دهیم تا دشمن با گرفتن تعقل از دانش آموزان کشور، به اهداف شوم خود برسند.

وی افزود: بعد مادی و حیوانی انسان است که بسیار مورد توجه غربی‌ها قرار گرفته درحالی که بعد معنوی انسان برای تحقق حس کمال طلبی و رسیدن به خدا است و باید به این بعد از انسان توجه ویژه شود.

ناصری خاطرنشان کرد: مسئولیت شما معلمان تربیت انسان، غم خواه امت و مردم و تربیت نسلی فرهیخته و بصیر است و برای تحقق این مهم باید تمام تلاش خود را به کار گیرید.

پایان پیام/د

منبع: فارس
شناسه خبر: 940647

مهمترین اخبار یزد: