یزد پورتال
15 آبان 1402 - 10:38

صدور کیفرخواست برای ۱۸ نفر از کارشناسان رسمی دادگستری استان یزد

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد از صدور کیفرخواست برای ۱۸ نفر از کارشناسان دادگستری این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، مجید فرهمندزاده اظهار کرد: بر اساس گزارش اداره کل اطلاعات مبنی بر ارائه اظهارنظر خلاف واقع تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری در امور کشاورزی با موضوع اعتراض به آگهی تشخیص اراضی ملی، مراتب در دستور کار بررسی و پیگیری حفاظت و اطلاعات دادگستری قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده و البته اقاریر صریح متهمین، اتهام آنان محرز و پرونده پس از تفهیم اتهام با صدور قرار تأمین متناسب و صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری دو شهرستان ارجاع شد.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد با بیان اینکه کارشناس باید در برابر اظهارنظر خود پاسخگو باشد تصریح کرد: کارشناسان رسمی در اظهارنظر‌های خود مسئولیت انتظامی، مدنی و بعضاً کیفری دارند بنابراین باید در اظهارنظر‌های خود دقت لازم را داشته و با بررسی واقعیات مستندات و ادله اظهار نظر کنند.

وی امر کارشناسی را به اندازه قضاوت مهم دانست و اظهار داشت: بسیاری از آراء قضایی مبتنی بر نظر کارشناسی است و هرگونه اظهار نظر خلاف واقع می‌تواند در تصمیم قاضی و اجرای عدالت و احقاق حق خدشه وارد کند.

فرهمند زاده به اهمیت برخورد با هر گونه جرم و تخلف در دستگاه قضایی و نهاد‌های همزیست آن اشاره و بیان کرد: بخش عمده‌ای از جامعه کارشناسی افرادی متعهد، پاک‌دست و پاک‌سرشت هستند، اما اگر معدود افرادی از هر طیف بخواهند با هرگونه سوء جریان مالی و فساد به اعتبار سایر مجموعه‌ها لطمه وارد کنند با آنان برخورد خواهد شد.

وی اضافه کرد: شهروندان نیز می‌توانند از طریق سامانه ۱۵۸۰ و یا ستاد خبری حفاظت و اطلاعات در شناسایی افراد و جریانات مفسد همراهی و مراتب را اطلاع رسانی کنند.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1562903

مهمترین اخبار یزد: