یزد پورتال
27 آبان 1402 - 15:58

ترویج کتابخوانی وظیفه‌ای ملی برای توسعه پایدار است

مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد، کتاب را تمدن‌ساز دانست و بیان کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی وظیفه‌ای ملی برای توسعه پایدار ایران اسلامی است.

سعید زارع، مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بین اقشار مختلف جامعه، اظهار کرد: این‌که در قرآن کریم بالغ بر ۲۵۵ مرتبه کلمه کتاب و ۵۸۲ بار کلمه علم آمده است، نشان دهنده اهمیت مطالعه و کتابخوانی است.

وی با بیان این‌که دانایی توانایی است، افزود: علم عین قدرت است و به وسیله مطالعه کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه ایجاد می‌شود.

زارع گفت: جامعه‌ای که کتابخوان باشد در برابر حوادث و مشکلات مختلف مقاوم خواهد شد و این باید در اولویت اجرایی دست اندرکاران اجرایی و فرهنگی قرار گیرد.

مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد، کتاب را تمدن‌ساز دانست و بیان کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی وظیفه ای ملی برای توسعه پایدار ایران اسلامی است.

وی با بیان این‌که مطالعه کتاب‌های امروز شخصیت ساز جامعه فرداست، تصریح کرد: کتابخوانی باید به رسمی خانوادگی و سرگرمی گروهی تبدیل شود.

زارع تنبلی را آفت کتابخوانی و بزرگ شدن فکری جامعه عنوان کرد و گفت: بسیاری از چالش های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی امروز نتیجه عدم توجه کافی به کتاب و کتابخوانی است.

مدیرکل مرکز اسناد ملی استان یزد با بیان این‌که فراگیری کتاب در جامعه نیازمند عزمی همگانی است، تأکید کرد: فرهنگ کتابخوانی باید به یکی از اولویت های فرهنگی و اجتماعی جامعه تبدیل شود.

وی با اشاره به ضرورت تقویت فرهنگ کتابخوانی بین اقشار مختلف جامعه، گفت: در استان یزد بالغ بر دو میلیون کتاب داریم که آن طور که باید از آنها استفاده نشده است.

زارع کتابخوانی را همتی ستودنی برای بالندگی دانست و خاطرنشان کرد: در حقیقت کتابخوانی رمز موفقیت همه جانبه و پایدار است.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1576647

مهمترین اخبار یزد: