یزد پورتال
22 شهریور 1402 - 11:55

«دروازه کال مغار» و «مسجد شیخی‌ها» در استان یزد بازسازی می‌شوند

دو بنای ارزشمند و تاریخی دروازه کال مغار در اردکان و مسجد شیخی‌ها در یزد مرمت و بازسازی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، قدمت دروازه کال مغار عقدا به دوران آل مظفر می‌رسد که به ‌نوعی دروازه جنوب شرقی ورودی به عرصه بافت تاریخی عقدا محسوب می‌شود که به سبب کارکرد چندگانه از منظر امنیتی و اجتماعی، ترکیب و نحوه شکل‌گیری ساختار، حائز اهمیت است.

در این دروازه برج‌های توخالی با دسترسی مارپیچی به قسمت فوقانی آن وجود دارد که روی این دو برج، پوشش قوسی آن با یک طبقه اضافه، محلی را برای ایجاد تیرکش های افقی و عمودی مهیا کرده است.

گفتنی است، مهم‌ترین اقداماتی مرمتی پروژه فوق، اجرای دیوارچینی خشتی با ملات گل، کنگره چینی خشتی لب برج‌ها، اجرای طاق و تویزه خشتی و اجرای اندود کاه‌گل ته کش و روکش است.

مسجد شیخی‌ها در محله وقت‌الساعت و در نزدیکی مسجد جامع یزد یکی دیگر از بناهای در حال مرمت استان است که دارای صحن، ایوان، شبستان و وضوخانه بوده و در حالت کلی دارای دو بخش زمستانه و تابستانه است.

بازسازی طاق‌های فروریخته با خشت و مصالح سنتی، حذف الحاقات آسیب‌رسان، کونوشکنی و اجرای کاه‌گل پشت‌بام، شیب بندی و اصلاح ناودان‌ها، تقویت پی‌ها با خشت و مصالح سنتی و تثبیت اندودهای قدیمی بدنه از جمله مهم‌ترین اقدامات مرمتی این مسجد است.

بین سبک معماری بخش اصلی با شبستان و نوع قوس‌های این مسجد تفاوت فاحشی وجود دارد که اختلافات زیاد قدمت آن‌ها را با هم نشان می‌دهد.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1498319