یزد پورتال
08 خرداد 1402 - 21:21

تولید بذر هیبرید توسط متخصصین بومی در یزد

رئیس جهاد کشاورزی یزد گفت: متخصصین یزدی با به‌کارگیری دانش فنی گلخانه‌ای برای تولید بذر هیبرید پای کارآمدند و تاکنون دستاوردهای خوبی در این حوزه داشتند.

سید ابوالفضل وکیلی، رئیس جهاد کشاورزی یزد، در گفت و گو با خبرنگار فارس از این استان با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت نخبگان بومی برای خودکفایی بیش از پیش در حوزه تولید محصولات گلخانه‌ای و کشاورزی و همچنین بذرهای مختلف این عرصه، اظهار کرد:‌ جوانان یزدی با راه‌اندازی یک واحد گلخانه‌ای اقدام به تولید بذر هیبرید در استان یزد کردند.

وی افزود:‌ این واحد با توسعه و تکمیل زنجیره ارزش تولید نشاء، نهال و بذر و همچنین به‌کارگیری دانش فنی متخصصین بومی یزد، برای تولید بذر هیبرید و نیز حفظ، تکثیر و ایجاد تنوع در ژرم پلاسم مادری باعث تحقق امنیت غذایی می‌شود.

وکیلی گفت: از دیگر فواید این واحد گلخانه‌ای می‌توان به تأمین بذر با کیفیت و با قیمت تمام شده کمتر در شهر یزد، امکان صادرات به کلیه نقاط و ارز آوری به داخل کشور اشاره کرد.

رئیس جهاد کشاورزی استان یزد تصریح کرد: سطح زیر کشت این گلخانه حدود سه هزار مترمربع بوده و در حال حاضر هزار و ۱۰۰ رقم بذر والدینی (خیار، گوجه و فلفل) برای تولید ارقام هیبرید، در آن کاشته شده است.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1248043