یزد پورتال
30 شهریور 1401 - 11:30

تلفات برق در شهرستان بافق 6 درصد کاهش یافت

رئیس اداره توزیع برق بافق گفت:تلفات این انرژی در شهرستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد کاهش نشان می دهد.

علیرضا سبزی رئیس اداره توزیع برق بافق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان، اجرای طرح‌های اصلاح تاسیسات برق با افزایش سطح مقطع هادی‌ها، کاهش طول مسیرتامین برق مشترکین با نصب ترانسفور ماتورهای جدید، اصلاح اتصالات سُست، تعویض لوازم اندازگیری و نصب خازن را از مهمترین دلایل کاهش هدر رفت برق در این شهرستان اعلام کرد.

وی میزان مصرف برق این شهرستان را حدود ۱۶۹ میلیون کیلو وات ساعت عنوان کرد و افزود: از این مقدار ۲۰ درصد سهم کشاورزی، ۳۴ درصد سهم خانگی، ۳۱ درصد صنعت و بقیه سهم سایر مصارف و عمومی اداری است.

مصرف برقرئیس اداره توزیع برق بافق از زیرساخت های مورد نیاز تامین برق متقاضیان جدید در این شهرستان خبر داد و گفت: نصب ۴۵ دستگاه پست هوایی با قدرت چهار هزار و ۲۰۵ کاوا( کیلو ولت آمپر)، ایجاد بیش از ۱۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف، حدود ۱۲ کیلومتر شبکه فشار متوسط، ساخت ۴۵۷ دستگاه چراغ ال ای دی، اجرای ۷.۵ کیلومتر شبکه روشنایی از مهمترین زیرساخت های این حوزه است.

سبزی سرویس و نگهداری تاسیسات برق این شهرستان را یاد آور شد و بیان کرد: سرویس پست هوایی به تعداد ۱۵۲ دستگاه، سرویس  ۹۶ کیلومتر شبکه فشار متوسط و ۷۹ کیلومترشبکه فشار ضعیف،سال گذشته با هزینه یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان انجام شد.

وی به برنامه زمانبندی ابلاغی از سوی وزارت صمت با همکاری صنایع و تفاهمنامه امضا شده با کشاورزان اشاره و تصریح کرد: در صورتیکه چاه های کشاورزی در ساعات اوج مصرف خاموش باشند با قطع برق و خاموشی روبرو نخواهیم بود.

به گفته وی،اوج مصرف زمانی انجام می‌گیرد که بین زمان بیشترین حد مصرف برق و زمان تولید این انرژی تجدید پذیر تطابق وجود نداشته باشد که به این حالت ساعات اوج مصرف برق گفته می شود.

سبزی خاطرنشان کرد:در زمان اوج مصرف سیستم تولید و توزیع انرژی الکتریکی نیروگاه‌ها نمی تواند در برابر حجم بیش از اندازه مصرف بازدهی داشته باشد، اقدام مسئولان نیروگاه ها برای حل این مشکل بالا بردن نرخ و قیمت میزان مصرف برق در ساعات اوج مصرف برای مشترکان است.

وی اضافه کرد: همچنین در صورتیکه از راهکار یاد شده نتیجه حاصل نشود، نیروگاه‌ها مجبور به قطع برق محدوده‌های مختلف شهری و روستاها به صورت نوبتی در طول شبانه روز می شوند و به این ترتیب جیره بندی برق اتفاق می افتد.

به صورترئیس اداره توزیع برق شهرستان بافق ابراز امیدواری کرد: با اجرای برنامه زمانبدی و تفاهمنامه یادشده، تابستان امسال در هوای گرم بافق، قطع برق و خاموشی نباشد و روزهای تلخ سال‌های گذشته در این خصوص تکرار نشود.

سبزی پرداخت به موقع قبض های برق مصرفی را بخشی از تامین منابع مالی مورد نیاز برای خدمات رسانی به مشترکان خواند و اضافه کرد: پرداخت برق بها در موقع مقرر باعث یاری رساندن به شرکت برق در راستای ارایه خدمات با کیفیت می شود.

وی به ارایه خدمات از طریق برنامه « برق من» اشاره  کرد و افزود: با نصب این برنامه بر روی تلفن همراه ، ارایه تمامی خدمات مربوط به خرید و خدمات پس از فروش انشعاب، اطلاع رسانی خاموشی های منطقه‌ای، اطلاع دادن قطع برق و خاموشی معابر با حداقل زمان امکان پذیر است.

گفتنی است، در حال حاضر ۳۱ هزار و ۸۲۴ مشترک زیر پوشش اداره برق شهرستان بافق قرار دارند که ۷۲ درصد شهری و بقیه روستایی هستند.

انتهای پیام/ع

منبع: فارس
شناسه خبر: 749187

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار یزد:

پر بیننده ترین: