یزد پورتال
21 آبان 1402 - 19:20

آغاز فعالیت دومین رویداد ملی ربات‌های زیردریایی در دانشگاه یزد

رئیس دانشگاه یزد از برگزاری دومین رویداد ملی ربان‌های زیردریایی در این دانشگاه خبر داد و گفت: فرآیند ساخت ربات‌ها از امروز آغاز و بعد تکمیل، لیگ دوم این رویداد کشوری 24 و 26 آنماه در استان یزد برگزار می شود.

عباس کلانتری، رئیس دانشگاه یزد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد، با بیان این‌که این دانشگاه میزبان  دومین رویداد جام آبی(رقابت‌ ربات‌های زیردریایی بدون سرنشین) است، اظهار کرد: این رویداد اهمیت بسیاری به ویژه در حوزه اشتغال زایی دارد که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست و موجب تربیت تیم های تخصصی می‌شود.

وی افزود: دانشجویان در این رویداد آنچه را که به صورت تئوری آموخته بودند؛ به صورت عملی انجام می دهند، ضمن این‌که برگزاری چنین رویداد بزرگی در سه گام کار ساده‌ای نیست که خوشبختانه جوانان فعال این دانشگاه موفق به انجام آن شدند.

کلانتری با بیان این‌که رویداد «جام آبی» مورد استقبال دانشگاه‌های مهم کشور همچون دانشگاه تهران، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان است، گفت: تیم‌های زیادی از دانشگاه های برتر ایران برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کردند.

رئیس دانشگاه یزد تصریح کرد: مسابقه ربات‌های آبی با این وسعت و گستردگی و انسجام برای اولین بار است که در کشور برگزار می‌شود و می‌تواند به یک برند برای استان و دانشگاه یزد نیز تبدیل شود.

وی با بیان این‌که در نهایت تمام نفع این چنین رویدادهای علمی و آموزشی به مردم و جوانان می‌رسد، تأکید کرد: هدف از برگزاری این رویداد تنها پر کردن اوقات فراغت دانشجویان نیست.

کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که مرحله اول این رویداد اردیبهشت ماه امسال با موضوع طراحی ربات‌ها برگزار و منجر به راهیابی ۳۳ تیم به گام دوم شده است، گفت: تیم‌های منتخب گام اول در خردادماه نسبت به ثبت نام نهایی پس از رایزنی با حامیان مالی جهت تامین اعتبار ساخت رباتها اقدام کردند که در نهایت ۲۰ تیم موفق به این مهم شدند.

رئیس دانشگاه یزد خاطرنشان کرد: گام دوم این لیگ بعد از ساخت رباتها طی روزهای ۲۴ تا ۲۶ آبانماه با حضور ۱۷ تیم در مجموعه استخرهای سرپوشیده و روباز دانشگاه با رقابت در آیتم‌های مشخص شده برگزار خواهد شد.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1569687

مهمترین اخبار یزد: