یزد پورتال
19 بهمن 1401 - 12:20

آیت الله ناصری: لزوم توجه بیشتر میراث فرهنگی به انتقال فرهنگ اصیل اسلامی، ایرانی

امام جمعه یزد گفت: میراث فرهنگی در کنار برنامه‌هایی که به ظواهر میراث فرهنگی می پردازد، برای انتقال فرهنگ اصیل اسلامی، ایرانی به نسل امروز نیز اهتمام کند.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، آیت الله محمدرضا ناصری پیش از ظهر امروز در جریان دیدار با جمعی از مسئولان میراث فرهنگی کشور و استان با اشاره به اهمیت میراث فرهنگی اظهار کرد: در برخی موارد مسائل مهم مرتبط با این حوزه مورد غفلت قرار گرفته و بیشتر به ظواهر پرداخته شده است.

وی با بیان این‌که انتقال فرهنگ‌ها به ویژه فرهنگ اصیل اسلامی در میراث فرهنگی به ویژه در برنامه‌ها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: فرهنگ اصیلی که راهنما و چراغ راه برای نسل‌های آینده است، باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این فرهنگ ریشه در باورها و عقاید افراد و جوامع دارد.

امام جمعه یزد، معماری قدیم یزد را معماری اصیل و آمیخته با فرهنگ اسلامی دانست و گفت: کوبه‌های درهای قدیمی، گنبدها و گلدسته‌ها، هشتی خانه‌ها و بادگیرها هر کدام نمادی است که معرف یک فرهنگ است و این ارزش‌ها باید مدنظر قرار گیرد.

ناصری یزدی با بیان این‌که آیات قرآن نیز به عبرت‌ از گذشته‌ها تاکید دارد و جا دارد مباحث میراث فرهنگی و گردشگری با مفاهیم و تفاسیر قرآنی تطبیق داده شود، تصریح کرد: اگر بتوانیم در میراث فرهنگی، فرهنگ صحیح، اصیل و اسلامی را به جامعه القا کنیم، کار بزرگی انجام داده ایم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد بر لزوم استفاده از دانش معماری گذشتگان در ساخت و سازهای امروزی تاکید کرد و گفت: ساختمان سازی‌های امروزی به نحوی است که ساکنان آن ناچار به استفاده بیش از حد از انرژی هستند ضمن اینکه سایر شئون و بایدهای زندگی در آن رعایت نشده است.

وی تاکید کرد: فرهنگ ساختمان سازی با الهام گرفتن از معماری گذشتگان باید احیا شود و لازم است اداره میراث فرهنگی در این زمینه بستر لازم را برای دست اندرکاران امر از جمله نظام مهندسی ساختمان فراهم کند.

ناصری تصریح کرد: میراث فرهنگی در کنار برنامه‌های خود فرهنگ کار، جدیت، همزیستی مسالمت آمیز، خدامحوری، حجاب، سختکوشی همچنین فرهنگ قنات و قنوت و قناعت را در جامعه ترویج کند.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1027544