یزد پورتال
10 آذر 1401 - 13:29

مهارت آموزی در دانش آموزان تقویت می شود

یزد- وزیر آموزش و پرورش بر لزوم تقویت مهارت آموزی در دانش آموزان تاکید کرد و گفت: با کمک سازمان فنی و حرفه ای، طرح «هر دانش آموز یک مهارت» را در کشور رقم خواهیم زد.

به گزارش خبرنگار مهر، یوسف نوری، پیش از ظهر پنجشنبه در جمع دانش آموزان و نمایندگان تشکل های دانش آموزی یزد در پژوهشکده آیت الله خاتمی با اشاره به خلاقیت یزدی ها از گذشته های دورتاکنون اظهار داشت: قنات، مصداق بارز این خلاقیت است و خوشبختانه این خلاقیت هنوز هم در میان دانش آموزان یزد در حوزه های مختلف مشاهده می شود.

وی با اشاره به پیشتازی ۲۸ ساله دانش آموزان استان یزد در کنکور سراسری و المپیادهای علمی و فرهنگی بیان کرد: سال گذشته از هفت مدال طلا در دو سال گذشته در المپیادهای بین المللی اکنون به ۲۰ مدال خواهیم رسیدیم و یزدی ها این ظرفیت را دارند که هر سال رتبه های اول و جهان را در این المپیادها داشته باشند.

نوری تاکید کرد: دانش آموزان حتما در کنار تحصیل، یک هنر را فرا بگیرند، یک ورزش را به صورت حرفه ای انجام دهند و یک مهارت را به شکل جدی کسب کنند.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: دانش آموزان باید مهارت های پایه را فرا بگیرند و با تلفیق آن با علم، به یک نگرش برسند و این نگرش را پایه شغلی خود قرار دهند.

نوری ادامه داد: بیشتر افرادی که اکنون بیکارند، نگرشی به شغل ندارند و از مهارت های پایه بی بهره هستند که از آن جمله می توان به مهارت مذاکره، مهارت انجام کار گروهی، مهارت ارتباط با خدا و .... اشاره کرد.

وی عنوان کرد: وقتی انسانی نگرش داشته باشد، این نگرش برای او انگیزه ایجاد می کند و او را به کارآفرینان این کشور تبدیل می کند.

نوری خطاب به دانش آموزان اظهار داشت: شما حتی باید در امر آموزش و تدریس در کلاس های خود مشارکت کنید و معتقدم می توانید در جامعه نقش آفرین اساسی باشید همانگونه که هزاران شهید دانش آموز در دوران دفاع مقدس، نقش آفرینی کردند.

وی تاکید کرد: اگر این اقدام انجام شود، جامعه ما رشد پیدا می کند و دانش آموزان ما با بیان مسائل خود می توانند در آینده مطالبه گران خوبی باشند.

نوری با اشاره به درخواست دانش آموزان در مورد افزایش ساعت ورزش بیان کرد: ساعت ورزش در تمام مدارس اضافه شده و اکنون نیز در این راستا، ۳۲ زورخانه برای دانش آموزان در حال احداث است که حتما یکی از آنها در استان یزد ایجاد خواهد شد.

وی عنوان کرد: همچنین ساخت ۲ هزار و ۱۰۰ زمین چمن و سالن مدرسه ای شروع شده که هزار و ۱۰۰ مورد آن تمام شده و در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: با کمک دستگاه های متولی از جمله ارشاد و فنی و حرفه ای، هر دانش آموز یک هنر و هر دانش آموز یک مهارت را کلید خواهیم زد زیرا دانش آموزان ما این ظرفیت را دارند.

وی همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت دانشگاه ها، آزمایشگاه ها، باشگاه های ورزشی، صنایع و ... برای تقویت مهارت های دانش آموزان تاکید کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891606

مهمترین اخبار یزد: