یزد پورتال
08 خرداد 1402 - 12:59

اهتمام به حقوق شهروندی، یک اصل اساسی در کشور است

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: حقوق شهروندی همه آحاد این کشور، فارغ از هر نوع نگاه سیاسی و اجتماعی و با هر دین، مذهب و قومیت، محترم است و باید مورد اهتمام مسولین امر باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد،‌ غلامعلی دهشیری در نشست هیئت بازرسی حقوق شهروندی دادگستری استان یزد، با اشاره به این‌که حق شهروندی، یک حق عمومی است که باید توسط ارکان حاکمیت برای شهروندان یک جامعه تأمین گردد اظهار کرد:‌ ‌همه انسان ها، مخلوق تکریم شده خداوند می‌باشند که فارغ از دین، مذهب، قومیت و نژاد از یک حق یکسان در جامعه برخوردارند.

وی افزود:‌ حقوق شهروندی بر مبنای کرامت انسانی برای آحاد جامعه یکسان است و حفظ و صیانت از آن موجب افزایش سرمایه اجتماعی حاکمیت می‌گردد.

رئیس کل دادگستری استان یزد  توسعه اجتماعی و امنیت اجتماعی را در گرو رعایت حقوق شهروندی دانست و تصریح کرد: قوانین مختلفی در حوزه حقوق شهروندی با رویکرد پیشگیرانه در حمایت از افراد وجود دارد که اجرایی شدن آن نیازمند تلاش مضاعف است.

دهشیری خاطرنشان کرد: در سنوات اخیر در استان یزد موارد نقض فاحش حقوق شهروندی گزارش نشده است که این به معنای شرایط کاملا مطلوب نیست اما نشان می‌دهد سطح التزام به رعایت حقوق شهروندی در این استان خوب است.

وی با اشاره به گزارش برخی از موارد جزئی در گزارش های نقض حقوق شهروندی،افزود:‌ رعایت و صیانت از حقوق شهروندی تنها خلاصه در رعایت الزامات قانونی نیست و در بسیاری از موارد باید زیر ساخت ها، شرایط و اعتبار و بودجه لازم هم تأمین شود.

دهشیری بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خصوص حقوق شهروندی تأکید کرد و بیان داشت: یک گام مهم و اساسی در خصوص حقوق شهروندی، تبیین حق شهروندی به آحاد جامعه است که نیازمند استفاده از زبان هنر و رسانه می باشد.

پایان پیام/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1246928