یزد پورتال
03 شهریور 1401 - 12:02

رییس سازمان مدیریت یزد: توسعه نقش تعاونی‌ها و مردمی کردن اقتصاد استان از اولویت‌هاست

یزد - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد توسعه نقش تعاونی‌ها و مردمی کردن اقتصاد استان را یکی از اولویت‌های مهم استان برشمرد و گفت: در اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون مردمی کردن اقتصاد، تلاش شد در استان نقش تعاونی‌ها پررنگ‌تر شود.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی این سازمان، مجید دهقانی زاده در سومین نشست کارگروه اقتصاد و زیربنای مجمع بسیجیان استان افزود: در این زمینه مردم نیز بتوانند به عنوان سهام داران اقتصاد در قالب تعاونی خودشان را عرضه و در این مهم مشارکت کنند.

رییس کارگروه اقتصاد و زیربنا مجمع بسیجیان استان یزد با تاکید بر اینکه مردم باید سهام‌دار اقتصاد استان باشند، اظهار داشت: مردم باید در این راستا نقش خودشان را در توسعه اقتصادی ایفا کرده و از قبل آن منفعتی نیز داشته باشند.

دهقانی‌زاده ارایه راهکار برای شیوه‌های نوین تامین مالی در استان را از دیگر نیازهای روز استان عنوان کرد و گفت: تامین مالی پروژه‌های عمرانی و اقتصادی به شیوه‌های رایج نظیر منابع بانکی و دولتی دیگر امکان پذیر نیست و باید برای حل آن چاره‌ای اندیشید و به نظام مقدس جمهوری اسلامی کمک کرد.

وی طرح ایده‌های عملیاتی قابل پیاده‌سازی و منسجم برای عرضه به استان را از وظایف این کارگروه بیان کرد و حجم طرح‌های نیمه تمام را عامل تورم دانست که کاهش شدید بهره‌وری را نیز در پی دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد آمار بالای نرخ بیکاری دانش‌آموختگان به ویژه بانوان را از دیگر معضلات استان معرفی کرد و بیان داشت: علی رغم کاهش نزدیک به ده درصدی نرخ بیکاری زنان استان در بهار امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته همچنان جزء دو استان دارای بالاترین نرخ بیکاری زنان در کشور هستیم که باید برای این نیز چاره‌اندیشی شود.

دهقانی‌زاده افزود: با توجه به ساختار اقتصادی فعلی استان اگر تغییر و تحولی در آن ایجاد نکنیم قطعا نمی‌توان برای حل این نرخ بیکاری بالا اقدام ویژه‌ای انجام داد.

وی با اشاره به اقدامات استان در حوزه انرژی خورشیدی گفت: نیاز است در کارگروه اقتصاد و زیربنا سازوکاری برای عملیاتی کردن واحدهای کوچک مقیاس و خانگی ایجاد شود.

دهقانی زاده با بیان اینکه در صورت وجود متقاضی برای راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی تا سقف سه هزار مگاوات در استان محدودیتی نداریم، گفت: مشکل حال حاضر استان واگذاری واحدهای کوچک مقیاس و پنج کیلو واتی بوده و باید برای عملیاتی شدن آن تک تک موانع و مشکلات بر سر آن برداشته شود.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 653859

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار یزد:

پر بیننده ترین: