یزد پورتال
27 آبان 1402 - 14:26

اجرای پویش ملی غربالگری دیابت و پرفشاری خون در یزد

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر از اجرای رایگان پویش ملی غربالگری دیابت و پرفشاری خون در یزد همزمان با سراسر کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، دکتر محمدعلی اوزی‌نژاد اظهار کرد: کلیه افراد ۱۸ سال و بالاتر ایرانی ساکن در استان و بانوان باردار در همه گروه‌های سنی می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت در سطح استان جهت اندازه‌گیری فشارخون و سنجش قند خون به صورت ناشتا اقدام کنند.

وی افزود: زمان اجرای این پویش۲۰ آبان تا ۱۵ دی ماه است و بیماریابی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به دیابت و پرفشاری خون و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها، اهمیت تشخیص زودرس و کنترل دیابت و پرفشاری خون از اهداف اجرای این پویش ملی هستند.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر علوم پزشکی یزد گفت: براساس سرشماری ابتدای سال ۱۴۰۲تعداد جمعیت بالای ۱۸ سال استان ۸۱۷ هزار و ۸۷۴ نفر می باشد و در این پویش ۷۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال درسطح شهر یزد و در سایر شهرستان ها ۱۰۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال غربالگری می‌شوند.

اوزی‌نژاد تصریح کرد:‌ پویش ملی غربالگری دیابت و پرفشاری خون برای ارتقای سلامت خانواده در شبکه‌های بهداشتی درمانی روستایی و شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر و ۹۳ شهر مجری پزشک خانواده شهری به میزان ۱۰۰ درصد جمعیت هدف صورت می‌گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ در شهرهای با جمعیت ۲۰ هزار نفر و بیشتر، غربالگری دیابت و پرفشاری خون علاوه بر شبکه‌های بهداشتی درمانی با جلب مشارکت بخش خصوصی و سایر سازمان‌ها، نهادها، صنایع و مشاغل با اعزام تیم‌های سیار و برپایی ایستگاه سلامت انجام می‌شود.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1576424

مهمترین اخبار یزد: