یزد پورتال
15 بهمن 1402 - 15:14

قلعه ۸۰۰ ساله ابراهیم آباد اشکذر سند‌دار شد

رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان اشکذرگفت: همزمان با دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با همکاری های صورت گرفته ، سند کاداستری قلعه ابراهیم آباد با قدمت ۸۰۰ سال صادر شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، سیدجمال جوادیان اظهار کرد: قلعه ابراهیم‌آباد که دوره ساخت آن به قرن ۷ و ۸ هجری قمری برمی‌گردد، از مسجد، خانه‌ها، آب‌انبار و کوچه‌های سرپوشیده و باز تشکیل‌شده و در مجموع با برج و بارو و حصار محصور است.

وی افزود: قلعه ابراهیم‌آباد شهرستان اشکذر، بنایی خشت و گلی با سردر و رواق‌هایی آجری که آنچه از حصار قلعه برجای‌مانده حکایت از آن دارد که این قلعه دارای دو حصار بوده و کاربری مسکونی داشته است و تا چند دهه پیش تمامی اهل روستا در آن زندگی می‌کردند و اکنون نیز جمعی از خانوار در آن زندگی می‌کنند.

رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان اشکذر تصریح کرد: تزئینات به‌کاررفته در این قلعه کاربندی آجری سردر ورودی، رواق‌های طرفین، هشتی و کنگره‌های خشتی لبه‌های حصار و برج‌ها است.

جوادیان گفت: مرمت و بازسازی قلعه شامل مرمت کامل برج‌ها، دیوارچینی بالای برج، شیب بندی، استحکام‌بخشی دیوارها، اصلاح وکاهگل بام، مرمت قسمتی از بدنه ضلع شمال شرقی قلعه، هره‌چینی و کاهگل بدنه‌ها و همچنین حفر چند حلقه چاه جهت رفع آب مورد نیاز این بنا است.

وی خاطرنشان کرد: این قلعه در روستای ابراهیم‌آباد ، دهستان رستاق شهرستان اشکذر واقع و به شماره ۲۵۳۸ مورخ ۱۵/۹/۷۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

پایان پیام/د

منبع: فارس
شناسه خبر: 1660340

مهمترین اخبار یزد: