یزد پورتال
15 آبان 1402 - 10:09

کادر درمان و آموزش مرکز دیابت یزد به اردوی جهادی اعزام می‌شوند

مدیر مرکز تحقیقات درمانی دیابت استان یزد با بیان این‌که مرجع اصلی آموزش دیابت فقط معاونت بهداشتی و مرکز تحقیقات دیابت استان است، گفت: به مناسبت روز جهانی دیابت اردوی جهادی آموزش، پیشگیری و درمان دیابت در منطقه محروم ساغند اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، روح الله عرب‌ثانی صبح امروز در نشست خبری بزرگداشت روز جهانی دیابت، اظهار کرد: طبق تقویم رسمی کشور سه شنبه روز جهانی دیابت است و بنا داریم برای بزرگداشت این مهم برنامه‌های آموزشی و تبیینی مختلفی اجرا کنیم.

وی افزود: برگزاری جشنواره غذای سالم، بازدید انجمن‌های مختلف دانشجویان از مرکز تحقیقات دیابت، برگزاری اردوی جهادی تیم پزشکی و آموزشی در منطقه ساغند و برگزاری سلسله نشست‌های تبیینی از جمله برنامه‌های تدوین شده ویژه روز جهانی دیابت در استان یزد است.

مدیر مرکز تحقیقات درمانی دیابت استان یزد گفت: برگزاری همایش زندگی شیرین من، همایش مدرسه پایگاه مراقبین دیابت، راه‌انداری میزخدمت ویژه بیمارات دیابتی برای آموزش مراقبت‌های خاص، تدوین تفاهم نامه همکاری برای ساخت و اکران تئاتر خیابانی با موضوع دیابت، از دیگر برنامه های تدوین شده و در دستور کار است.

عرب‌ثانی در ادامه بی‌تحرکی را از جمله اصلی‌ترین عوامل افزایش آمار بیماران دیابتی دانست و بیان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده ۶۵ درصد مردم استان یزد کم تحرک بوده و مستعد ابتلاء به برخی بیماری ها مانند دیابتی هستند.

وی بیماری‌های قلبی و عروقی، زخم و قطع پا، تاری دید، خون ریزی چشم و نارسایی کلیه را از عوارض بیماری دیابت عنوان کرد و گفت: دیابت از بیماری‌های غیرواگیری است و تعداد قابل توجهی از شهروندان به دلایل مختلف به آن مبتلا هستند و استان یزد نسبت جمعیت در رتبه برتر ابتلا به این بیماری هستند.

آموزش از جمله رویکردهای جدی مرکز تحقیقاتی دیابت استان یزد است، گفت: آموزش مردمی، آموزش برای جامعه درمانی از جمله اقدامات انجام شده و در دستور کار مرکز تحقیقات دیابت است.

وی با بیان این‌که مرجع اصلی آموزش و درمانی دیابت فقط معاونت بهداشتی علوم پزشکی و مرکز تحقیقات دیابت در استان یزد است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۷ هزار پرونده در مرکز تحقیقات دیابت استان یزد وجود دارد و از این تعداد پرونده حدود ۲۰ هزار پرونده فعال هستند.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1562862

مهمترین اخبار یزد: