یزد پورتال
19 بهمن 1401 - 11:14

میراث فرهنگی برای انتقال فرهنگ اصیل اسلامی اهتمام کند

یزد- امام جمعه یزد گفت: میراث فرهنگی در کنار برنامه‌هایی که به ظواهر میراث فرهنگی می پردازد، برای انتقال فرهنگ اصیل اسلامی، ایرانی به نسل امروز نیز اهتمام کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری، صبح چهارشنبه در دیدار جمعی از مسئولان میراث فرهنگی کشور و استان یزد با اشاره به اهمیت میراث فرهنگی اظهار داشت: در برخی موارد مسائل مهم مرتبط با این حوزه مورد غفلت قرار گرفته و بیشتر به ظواهر پرداخته شده است.

وی عنوان کرد: انتقال فرهنگ‌ها به ویژه فرهنگ اصیل اسلامی در میراث فرهنگی به ویژه در برنامه‌ها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

ناصری ادامه داد: فرهنگ اصیلی که راهنما و چراغ راه برای نسل‌های آینده است، باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این فرهنگ ریشه در باورها و عقاید افراد و جوامع دارد.

امام جمعه یزد، معماری قدیم یزد را معماری اصیل و آمیخته با فرهنگ اسلامی دانست و گفت: کوبه‌های درهای قدیمی، گنبدها و گلدسته‌ها، هشتی خانه‌ها، بادگیرها و … هر کدام نمادی است که معرف یک فرهنگ است و این ارزش‌ها باید مدنظر قرار گیرد.

ناصری بیان کرد: آیات قرآن نیز به عبرت از گذشته‌ها تاکید دارد و جا دارد مباحث میراث فرهنگی و گردشگری با مفاهیم و تفاسیر قرآنی تطبیق داده شود.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم در میراث فرهنگی، فرهنگ صحیح، اصیل و اسلامی را به جامعه القا کنیم، کار بزرگی انجام داده ایم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد بر لزوم استفاده از دانش معماری گذشتگان در ساخت و سازهای امروزی تاکید کرد و اظهار داشت: ساختمان سازی‌های امروزی به نحوی است که ساکنان آن ناچار به استفاده بیش از حد از انرژی هستند ضمن اینکه سایر شئون و بایدهای زندگی در آن رعایت نشده است.

وی تاکید کرد: فرهنگ ساختمان سازی با الهام گرفتن از معماری گذشتگان باید احیا شود و لازم است اداره میراث فرهنگی در این زمینه بستر لازم را برای دست اندرکاران امر از جمله نظام مهندسی ساختمان فراهم کند.

ناصری تصریح کرد: میراث فرهنگی در کنار برنامه‌های خود فرهنگ کار، جدیت، همزیستی مسالمت آمیز، خدامحوری، حجاب، سختکوشی همچنین فرهنگ قنات و قنوت و قناعت را در جامعه ترویج کند.

حضور یزد در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی تهران

احمد آخوندی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در این دیدار با اشاره به برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی در تهران اظهار داشت: یزد حضور خوب و اثرگذاری در این جشنواره خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به مصادف شدن نوروز امسال با ایام ماه مبارک رمضان بیان کرد: در تلاش برای تدوین پروتکل‌هایی برای ایام نوروز هستیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027145

مهمترین اخبار یزد: