یزد پورتال
04 آذر 1402 - 12:55

آزادی 112 زندانی جرائم غیرعمد از ابتدای امسال تاکنون در یزد

رئیس کل دادگستری استان یزد از آزادی ۱۱۲ زندانی جرایم غیرعمد استان با مشارکت نیکوکاران و گذشت شکات از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، غلامعلی دهشیری گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۱۱۲ زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های استان آزاد و به آغوش گرم خانواده خود بازگشتند که مجموع مبلغ بدهی آنان ۲۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بود.

وی افزود: در فرآیند آزادی این افراد پذیرش اعسار از سوی مراجع قضایی و قضات دادگاه‌ها مبلغ ۱۰۷ میلیارد تومان بود و شکات نیز در این پرونده‌ها مانند خیر عمل کرده و مبلغ ۱۰۲ میلیارد تومان از طلب خود را گذشت کردند.

رئیس کل دادگستری استان یزد ادامه داد: مابقی این مبلغ از منابع ستاد مردمی دیه استان شامل کمک‌های خیرین و نیکوکاران نوع‌دوست و تسهیلات بانک‌های عامل و همچنین آورده مددجویان به مبلغ ۳۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به حساب سپرده دادگستری واریز و زمینه آزادی این ۱۱۲ نفر فراهم شد.

وی با تشریح نوع محکومیت این مددجویان گفت: از این تعداد مددجو ۷۱ نفر مربوط به محکومین مالی، ۳۵ نفر مربوط به پرداخت مهریه، ۴ نفر مربوط به پرداخت نفقه و تعداد ۲ نیز نیز مربوط به دیه حوادث کارگاهی بودند.

رئیس کل دادگستری استان یزد ضمن تقدیر از تلاش‌های بی‌وقفه کارکنان و اعضای کمیته صلح و سازش ستاد مردمی دیه استان گفت: از میان مددجویان آزاد شده تعداد ۲۲ نفر با انجام مشاوره و اصلاح ذات‌البین توسط مددکاران این ستاد و بدون پرداخت هیچ گونه مبلغی و تعداد ۹۰ نفر با پرداخت از منابع این ستاد، شامل کمک‌های خیرین و نیکوکاران نوع‌دوست و تسهیلات بانک‌های عامل از زندان آزاد شدند که از این تعداد ۱۱ مددجو زن و ۱۰۱ مددجو نیز مرد بودند.

دهشیری در ادامه ضمن گرامیداشت هفته بسیج تصریح کرد: همزمان با آغاز هفته بسیج به همت ستاد دیه استان و با همکاری بسیج حقوق‌دانان و سپاه الغدیر استان یزد آئین گلریزان زورخانه‌ای به میزبانی زندان مرکزی یزد برگزار و مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از سوی نیکوکاران برای آزادی محکومان جرایم غیرعمد اهدا شد.

وی اضافه کرد: مجموعه ستاد دیه استان با همکاری بسیج حقوق‌دانان تا ۱۲ آذر ماه سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مراسم گرامیداشت روز قشر بسیج حقوقدانان این پویش را ادامه داده تا زمینه آزادی تعداد بیشتری از زندانیان جرایم غیر عمد را فراهم کنند.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1583901

مهمترین اخبار یزد: