یزد پورتال
17 آبان 1402 - 15:54

توسعه نوآوری و فناوری در ایران نیاز به پول و اعتبار ندارد

رییس انجمن پارک‌های فناوری سازمان های نوآوری ایران گفت: نوآوری با تاکید بر این‌که توسعه نوآوری بیش از آنکه به پول و اعتبار نیاز دارد، به افراد متخصص و کارآمد نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، علی معتمدزادگان پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس ملی انجمن علمی پارک‌های فناوری و سازمان‌های نوآوری ایران که به میزبانی دانشگاه یزد در حال برگزاری است، اظهار کرد: برگزاری این همایش در روزهای اول کار سختی بود؛ ولی بارقه‌های نوآوری در سطح کشور و استعدادهای بیشمار در این حوزه باعث شده در حال حاضرسومین همایش با قدرت و سطح علمی بالا را برگزار کنیم.

وی افزود: جامعه ایران در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به بحث نوآوری علاقه مند است و این موضوع در تمام بخش ها وجود دارد و ادبیات نوآوری در تمام بخش ها را شاهد هستیم و تمام جامعه علاقه مند به توسعه نوآوری در سطح کشور هستند به همین دلیل تصمیم گرفته شد موضوع سومین همایش به بررسی نقش دانشگاه، بخش خصوصی، جامعه انتخاب شد تا به زوایای مختلف آن بپردازیم.

رئیس انجمن پارک‌های فناوری سازمان های نوآوری با تاکید بر این‌که توسعه نوآوری بیش از آنکه پول و اعتبار لازم داشته باشد نیاز به افراد دارد تصریح کرد: در انجمن های علمی اعتقاد داریم که می توانیم خارج از بخش دولت، بحث نوآوری را به خوبی پیش ببریم و در شاخص های نوآوری که ایران در آن ضعیف است ارتقا یابیم.

وی با اشاره به این‌که انجمن‌های علمی پارک علم و فناوری کشوردر یک سال آینده برنامه‌های مختلفی در دست اجرا است، گفت: انتشار کتاب، برگزاری تورهای فناوری با موضوع تجربه نگاری و ارزیابی و پایش پارک های علم و فناوری است و همچنین در حال تدوین آئین نامه ای برای برگزاری یک جایزه ملی بر شرکت‌های نوآوری هستیم که امیدواریم سال آینده بتوانیم این جایزه را نیز تقدیم شرکت های برتر کنیم.

زیست بوم فناوری و نوآوری یزد، کامل ترین زیست بوم کشور است

 سید حبیب‌الله میرغفوری، رئیس پارک علم و فناوری یزد در این مراسم با اشاره به این‌که برگزاری این همایش یک فرصت بسیار خوب برای استان یزد است اظهار کرد: پارک علم و فناوری یزد به مدت ۲۰ سال سابقه دارد که در حال حاضر تبدیل به یک پارک توسعه یافته شده است به نحوی که در پارک یزد ۳۵۰ شرکت مستقر شده‌اند.

وی افزود: یکی از اقدامات شاخصی که در استان یزد انجام شده همکاری مراکز رشد تمام دانشگاه ها است که حدود ۱۵۰ شرکت نیز در این مراکز رشد مستقر شده اند و بیشترین ترکیب نیز در حوزه it و صنایع پیشرفته، هوافضا است.

رئیس پارک علم و فناوری استان یزد با تاکید بر این‌که در استان یزد عناصر مختلف زیست بوم در حال فعالیت هستند گفت: صندوق پژوهش و نوآوری یزد یکی از صندوق های مطرح کشور است که ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و خدمات ارائه می دهد.

میرغفوری با تاکید بر این‌که مراکز نوآوری نیز در استان یزد نیز فعال هستند و باعث شده یکی از کامل ترین زیست بوم های نوآوری در استان یزد فعال باشد تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ که به نام دانش بنیان نامگذاری شده بود اتفاقات خوبی برای شرکت های نوآوری خوبی به وقوع پیوست و تسهیلات ۱۸ و از بودجه عمرانی برای شرکت های دانش بنیان اعتبارات خوبی اختصاص یافت و ۴۵ هکتار در بهترین نقطه شهر قطعه بندی شده و دراختیار شرکت ها قرار میگیرد.

رئیس پارک علم و فناوری یزد با اشاره به این‌که براساس مصوب دومین همایش انجمن علمی پارک های علم و فناوری مقرر شد سومین همایش در استان یزد برگزار شود خاطرنشان کرد: پس از فراخوان، ۶۱ مقاله پذیرش شد که ۴۴ مقاله به‌صورت حضوری و ۱۷ مقاله به‌صورت پوستر ارائه می‌شود که امیدواریم از این فرصت برای تبادل تجربیات بین عناصر مختلف زیست‌بوم شکل بگیرد و بتوانیم از این همایش برای پیشرفت زیست‌بوم فناوری کشور استفاده کنیم.

منبع: فارس
شناسه خبر: 1565745

مهمترین اخبار یزد: