یزد پورتال
01 بهمن 1401 - 12:26

توزیع ۸۰۰ تن خوراک دام مدت‌دار بین عشایر استان یزد

رئیس اداره امور عشایر استان یزد گفت: بیش از 800 تن خوراک دام با پرداخت شش‌ماهه در مناطق عشایری استان یزد طی یک ماه گذشته توزیع شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، مشکل اصلی کنونی مردمان عشایر کشور به خشک‌سالی و به‌تبع آن از بین رفتن مراتع و همچنین افزایش قیمت نهاده‌های دامی مربوط می‌شود که تمام ابعاد زندگی اجتماعی آن‌ها ازجمله امور درمانی، بهداشتی، آموزشی و در نتیجه آینده فرزندان عشایر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

جواد شمس، رئیس اداره امور عشایر استان نیز در این باره به خبرنگار فارس از یزد، اظهار کرد: خشک‌سالی و کاهش بارندگی‌ها ازاین‌رو بر زندگی عشایر مولد کشور تأثیرگذار است که مراتع را با فقر پوشش گیاهی و علوفه‌ای مواجه کرده و در واقع وابستگی شدید زندگی عشایری به مراتع و پرورش دام باعث می‌شود، معیشت روزانه و زندگی آنان تحت تأثیر قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به فقر مراتع، مشکلات اقتصادی و عدم نقدینگی عشایر، اداره امور عشایر استان با همکاری کارخانه‌های خوراک دام و انعقاد تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه، اقدام به توزیع بیش از ۸۰۰ تن خوراک دام با پرداخت شش‌ماهه در مناطق عشایری کرد.

شمس هدف از این اقدام را حفظ دام مولد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر عدم نقدینگی عشایر و  گرانی خوراک دام عمده‌ترین مشکل عشایر در پروش دام است.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با توزیع این خوراک دام آماده و بارش‌های صورت گرفته در مراتع، شاهد کاهش حذف دام مولد عشایر باشیم.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 988208

مهمترین اخبار یزد: