یزد پورتال
12 بهمن 1401 - 01:32

الحاق اکرمیه به یزد قطعی شد/بخشی با ۱۱ روستا در حریم شهری

یزد- بخشدار مرکزی یزد گفت: بخش مرکزی یزد ۱۲ روستا دارد که ۱۱ روستای آن در حریم شهری قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصادق ابوالقاسمی، سه شنبه شب در نشست خبری با اشاره به ویژگی‌های جغرافیایی و منطقه‌ای بخش مرکزی یزد اظهار داشت: این بخش دارای ۱۲ روستاست و ۷۰ هزار نفر از جمعیت استان یزد در این منطقه ساکن هستند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت این بخش با برخی شهرستانهای بزرگ استان یزد برابری می کند و جمعیت آن از چند شهرستان استان بیشتر است، افزود: منطقه ای با این ویژگی های جمعیتی با بخشداری اداره می شود.

ابوالقاسمی با اشاره به فعالیت چشمگیر گلخانه داران در این بخش عنوان کرد: بالغ بر هزار هکتار گلخانه در بخش مرکزی یزد فعالیت دارد که این گلخانه ها به روش‌های قطره ای، کشت‌های نوین و بالشتک شنی آبیاری می شوند.

بخشدار مرکزی یزد از مسجد جامع فهرج به عنوان نخستین مسجدی که پس از اسلام در ایران ساخته شد یاد کرد و افزود: فهرج در بخش مرکزی یزد، بخش‌های مهمی از تاریخ را در خود جا داده به نحوی که مجموعه شهدای فهرج که ماجرای آن به ۲۵ سال قبل از واقعه کربلا بر می گردد، در این نقطه قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح پروژه های مهم عمرانی بخش مرکزی یزد پرداخت و گفت: بالغ بر ۴۶ میلیارد تومان در بخش مرکزی تعریف شده که از احداث بلوار تا ساخت ورزشگاه را در بر می گیرد و بزرگترین سالن ورزشی شهرستان یزد نیز در روستای دهنو افتتاح خواهد شد.

ابوالقاسمی همچنین با اشاره به افتتاح پروژه های دهه فجر بیان کرد: بلوار امام علی (ع) خویدک و ساختمان دهیاری اکرم آباد، طرح ساماندهی استخر روستای شحنه و … از پروژه های قابل افتتاح در دهه فجر است.

بخشدار مرکزی یزد یادآور شد: ۱۵ میلیارد تومان نیز برای راه‌های دسترسی منازل مسکونی همچنین ۲۰ میلیارد تومان برای آسفالت انجام خواهد شد و مصوبات سفر استاندار نیز بیش از ۶۰ درصد اجرایی شده است.

وی همچنین به تشریح چالش‌های بخش مرکزی یزد پرداخت و گفت: بزرگترین چالش ما مربوط به مدیریت بحران در این منطقه است به نحوی که در سیل اردیبهشت ماه امسال، با کمبود جدی تجهیزات و ماشین آلات مواجه بودیم اما تا پایان امسال توسط شرکت تعاونی دهیاری ها بیش از ۲۰ میلیارد تومان ماشین آلات خریداری شده تا در مواقع بحران، بتوانیم حوادث را به درستی مدیریت کنیم.

بخشدار مرکزی یزد گفت: در حوزه اشتغال نیز با آموزش به مشاغل خانگی ورود کردیم و در همه روستاها بصورت جداگانه انجام شد همچنین چندین نمایشگاه نیز برای فروش محصولات روستاییان برپا شد.

ابوالقاسمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۱۱ روستا از ۱۲ روستای بخش مرکزی یزد در داخل حریم شهر واقع شده است، تصریح کرد: این امر معضلاتی را به لحاظ خدمت رسانی به دنبال دارد.

وی ادامه داد: اکرمیه بافت کاملاً شهری دارد و انتظار مردم خدماتی با کیفیت شهری است ولی قوانین مدیریت روستایی برای این مناطق اجرا می شود همچنین الحاق اکرمیه به شهر یزد در دستور کار بوده و تقریباً قطعی شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1011596

مهمترین اخبار یزد: