یزد پورتال
04 فروردین 1402 - 14:54

هزینه‌های تولید باید کاهش پیدا کند/لزوم حفظ حرمت ماه رمضان در یزد

یزد- امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: مسئولان اگر به دنبال رونق تولید هستند، باید هزینه‌های تولید را کاهش دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه های این هفته نمازجمعه با اشاره به اینکه امسال از سوی رهبر معظم انقلاب، سل «مهار تورم و رشد تولید» مطرح شده است، اظهار داشت: توجه به وضعیت معیشت مردم و سفره خانوار در این راستا دارای اهمیت و نیازمند اقدامی اثرگذار و نتیجه بخش برای همه مردم است.

وی تاکید کرد: باید عوامل تورم، کمبود یا بی کیفیتی محصولات تولیدی را ریشه یابی کرد و با نگاه کارشناسی و بررسی میدانی برای آن راهکار اجرایی در نظر گرفت.

مدرسی عنوان کرد: در این راستا بالا بودن هزینه تولید هم می تواند علت کاهش تولید باشد هم می تواند علت تورم باشد که این هزینه ها شامل هزینه تامین زمین، آب، برق، گاز، بیمه، دارایی است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد بیان کرد: خلق پول بدون پشتوانه نیز یکی دیگر از عوامل تورم است که مربوط به دولت است و البته بخشی از عوامل مثل تجمل گرایی، مدگرایی، تاثیرپذیری از عملیات روانی بیگانگان، هجوم بی مورد برای خرید کالاها، ارز، سکه و ... نیز تحت تاثیر جامعه است.

وی افزود: انبار سازی کالاها در منازل و انبارها، قانع نبودن برخی از تولیدکنندگان، تجار و کسبه و عوامل پخش و خرده فروشان به سود منطقی و عادلانه، عدم نظارت و عدم بازدارنگی قوانین مقابله کنند با عوامل عمدی نقطه آغاز تورم، نیز از عوامل بروز تورم در جامعه است.

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رعایت حریم و حرمت ماه مبارک رمضان، عنوان کرد: سنت‌ها و فرهنگ گذشتگان را باید مورد توجه قرار دهیم.

وی همچنین بر لزوم حمایت از دغدغه‌مندان نسبت به احکام الهی تاکید کرد و اظهار داشت: قانون حجاب و عفاف موضوع دیگری است و 26 نهاد و وزارتخانه و سازمان مسئولیت حجاب و عفاف در کشور را بر عهده دارند اما متاسفانه نتیجه این مسئولیت چیزی است که در حال حاضر شاهد هستیم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با انتقاد از تعدی و تجاوز به کسانی که به دنبال قانون‌گرایی هستند، افزود: حجاب جدا از شرعی بودن یک امر قانونی است و اگر کسی از قانون دفاع کند، نباید این چنین مورد تجاوز و تعدی قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر شش پرونده در ارتباط با کسانی که به دغاع از قانون برخواسته‌اند، در دستگاه قضا تشکیل شده که شاکیان آنها مورد تعرض قرار گرفته اند که این امر زیبنده جامعه ما نیست و باید در این راستا توجه ویژه از سوی نهادها و مردم صورت گیرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1107852

مهمترین اخبار یزد: