یزد پورتال
28 اسفند 1401 - 22:26

کمک بلاعوض 1600 میلیاردی دولت برای طرح‌های آبیاری نوین در ابرکوه

مشاور وزیر جهاد کشاورزی کشور در حاشیه بازدید از سامانه‌های نوین آبیاری ابرکوه گفت: دولت سیزدهم ۱۶۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین اختصاص داده که تاکنون 50 درصد از آن تخصیص یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در ابرکوه، فریبرز عباسی در حاشیه بازدید از سامانه‌های نوین آبیاری این شهرستان ضمن اعلام این خبر، گفت: با توجه به نوع و نحوه اجرای طرح، دولت به هر کشاورز و بهره‌بردار از ۱۹ تا ۶۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌کند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: تاکنون از ۸.۵ میلیون هکتار اراضی آبی موجود در سراسر کشور، حدود ۲.۶ میلیون هکتار معادل ۳۵ درصد زمین‌ها به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده که سهم استان یزد حدود ۳۷ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی بوده و موجب افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصد راندمان آبیاری شده است.

عباسی مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری پس از بازدید و ارزیابی باغ‌های زردآلو فراغه ابرکوه تأکید کرد: منطقه فراغه مستعد اجرای طرح آبیاری نوین (تشتکی) است که اجرایی شدن آن همکاری مسئولان را می‌طلبد.

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به لزوم استفاده بهینه از منابع آب‌های زیرزمینی منطقه در بخش تولید ابراز کرد: تاکنون در مجموع بیش از شش هزار هکتار اراضی و باغ‌های این شهرستان به سیستم نوین آبیاری تجهیز شده است.

 

علی‌محمد هوشمند با اشاره به محدودیت منابع آب‌های زیرزمینی و ضرورت بهره‌وری از آن در این بخش تصریح کرد: اجرای آبیاری نوین با کمک‌های بلاعوض دولت در این شهرستان در حال توسعه است.

گفتنی است ۱۵ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی شهرستان ابرکوه زیر کشت محصولات زراعی و باغی است که زمینه‌ساز اشتغال۴۰ درصد مردم این شهرستان در حوزه‌های مختلف کشاورزی شده است.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1100996

مهمترین اخبار یزد: