یزد پورتال
15 بهمن 1402 - 12:22

چاپ ۱۰۱ عنوان کتاب حوزه کودک در یزد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد گفت: امسال ۱۰۱ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان در استان یزد به چاپ رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، احسان عابدی صبح امروز در جمع برخی فعالان حوزه کتاب استان، با اشاره به اهمیت اقدامات انجام شده در حوزه کودکان و نوجوانان، اظهار کرد:‌ طی دو سال گذشته برنامه‌های خوبی هم در این زمینه اجرا شد که مهم‌ترین آنها جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی بود که با استقبال خوب کودکان یزدی مواجه شد.

وی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سال تحصیلی جاری طرح «روی ماه خدا را ببوس» را در مدارس حاشیه شهر و برخی محلات یزد اجرا کرد که در آن، تبیین باور خداشناسی و توحید و اخلاق اسلامی به زبان کودکی و با اجرای نمایش و سرود انجام شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: این طرح با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و به همت مؤسسه فرهنگی هنری میرمهنا اجرا شد که استقبال خوبی را از سوی دانش‌آموزان و والدین آنها و همچنین مدیران مدارس به دنبال داشت و تقاضا برای تداوم آن زیاد شده است.

عابدی تصریح کرد: برنامه‌های مختلفی نیز در حوزه کودک و نوجوان توسط آموزش و پرورش در مدارس استان در حال اجراست و دستگاه‌های دیگر نیز در اجرای برنامه‌های این حوزه مشارکت دارند که تولید هماهنگ و سرود ویژه کودکان و نوجوانان از جمله این برنامه‌ها هستند.

وی با اشاره به وضعیت نشر کتاب در حوزه کودک و نوجوان در یزد بیان کرد: حدود ۵۰ نویسنده در حوزه کودک و نوجوان در چندسال اخیر در استان یزد فعالیت دارند و در این حوزه در سال ۱۴۰۱، تعداد ۸۷ کتاب و در سال ۱۴۰۲ تاکنون ۱۰۱ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان در استان یزد به چاپ رسیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به اقدامات انجام گرفته در زمینه هنر و نمایش در حوزه کودک و نوجوان ادامه داد: در حال حاضر دو نمایش «یه تغییر کوچولو» به کارگردانی فائزه رستگاری و نمایش «پهلوان کچل» به کارگردانی سید رضا میرغفوری در حوزه کودک و نوجوان در یزد در حال اجراست و حدود چهار نمایش نیز با موضوع کودک و نوجوان در حال تمرین و آماده اجرا است.

عابدی در پایان خاطرنشان کرد: برگزاری بیست وهشتمین جشنواره بین‌المللی کودک ونوجوان در شهرستان اردکان نیز به عنوان یکی از معتبرترین جشنواره در عرصه هنر‌های نمایشی را باید به فال نیک گرفت که با شعار «تئاتر، تمرین ناب زندگی» و با هدف تقویت همدلی و همراهی، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش برگزار می‌شود.

پایان پیام/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1660064

مهمترین اخبار یزد: