یزد پورتال
22 آبان 1402 - 09:25

10 طرح ارتقای بهره‌وری آب استان یزد تایید شد

معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد گفت: ۱۰ طرح در حوزه آب استان مورد تایید سازمان ملی بهره‌وری قرار گرفته است.

جعفر رحمانی، معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد:‌ ۲۵ طرح بهره‌وری از سوی استان یزد به سازمان ملی بهره‌وری ارسال شد و در نهایت ۱۰ طرح مورد قبول این سازمان قرار گرفت که خط سبز آبرسان، اتاق شیشه‌ای، بازار آب و نصب کنتور هوشمند جزو طرح‌های مورد تایید برای استان در حوزه آب است.

وی طرح خط سبز آبرسان را یکی از مهمترین طرح‌ها در حوزه بهره‌وری استان دانست و افزود: در این طرح صنایع از پساب و فاضلاب به جای آب‌های کیفی استفاده خواهند کرد. 

معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با بیان اینکه بخش عمده‌ای از لوله‌گذاری این طرح انجام شده است، تصریح کرد: یکی از نکات مهم و قابل توجه در طرح خط سبز آبرسان، توجیه کردن صنایع برای استفاده از پساب است که می‌تواند بهره‌وری در حوزه آب صنایع و استان را بالا ببرد. 

رحمانی هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی و صنعتی را از جمله طرح بهره‌وری استان معرفی کرد و گفت: این طرح باعث بهره‌وری آب به ویژه در بخش کشاورزی خواهد شد. 

وی از اتاق شیشه‌ای و بازار آب به عنوان آخرین طرح در حوزه بهره وری آب نام برد و خاطرنشان کرد: همه منابع و چاه‌ها در اتاق شیشه‌ای به صورت کاملا شفاف از سوی مردم و مسئولان رصد می‌شود. 

معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در خصوص نحوه فعالیت بازار آب در استان، گفت: در این طرح به جای اینکه آب با بهره‌وری پایین مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند توسط فرد دیگری که بتواند با آن ارزش افزوده بیشتری را تولید کند، مشروط بر اینکه آسیبی به بخش اولیه وارد نشود، خریداری شود. 

جعفری با بیان اینکه دو راه مهم برای دولت در زمینه ارتقای بهره‎وری وجود دارد، تصریح کرد: دولت ابتدا باید قیمت‌ها را اصلاح کند تا مصرف‌کنندگان مجبور به افزایش بهره‌وری شوند و دوم اینکه باید باوری را به وجود بیاوریم که منفعت این اقدامات در بلند مدت به همه مردم جامعه خواهد رسید. 

به گفته معاون آمار و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، استفاده از وسایل کاهنده آب در خانوار‌ها و آبیاری زیر سطحی از طرح آینده یزدِ بهره‌ور خواهد بود.

پایان پیام/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1570064

مهمترین اخبار یزد: