یزد پورتال
17 تیر 1403 - 19:41

برگزاری آیین نخل‌برداری اول محرم در مهریز

همزمان با فرارسیدن ماه حزن و اندوه اهل بیت(ع) نخل برداری روز اول محرم در مهریز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، مراسم سنتی نخل‌بندی، با قدمتی بیش از 500 سال، همزمان با آغاز ماه محرم در محله‌های مختلف شهرستان مهریز برگزار شد؛ این مراسم بر پایه یک سنت دیرینه و با حضور مردم محلی با شکوه ویژه‌ای انجام می‌شود.

نخل، که در اصطلاح محلی به آن "نقل" گفته می‌شود، نماد تابوت پیکر امام حسین(ع) است و این سازه چوبی مشبک با استفاده از آینه و پارچه‌های سیاه، سبز و قرمز تزئین می‌شود.

در آیین نخل‌بندی، ریش سفیدان، معتمدان و سادات هر محله با چاووشی‌خوانی و همراهی جوانان مومن، نخل‌ها را با پارچه‌ها و بیرق‌های سبز و سیاه و آیینه‌ها تزئین می‌کنند.

این آیین در میان مردم منطقه از اهمیت و قداست ویژه‌ای برخوردار است؛ مراسم نخل‌بندی در مهریز افزون بر 500 سال قدمت دارد و در سال‌های اخیر، برخی روستاها با ساخت نخل‌های جدید، فعالیت‌های خود را یک هفته قبل از شروع ماه محرم آغاز می‌کنند.

مراسم نخل‌بندی در مهریز، که نماد عشق و احترام مردم به امام حسین (ع) است، همچنان با حفظ سنت‌ها و آداب کهن برگزار می‌شود و هر ساله جوانان بسیاری را به مشارکت در این آیین جذب می‌کند.

این رویداد فرهنگی و مذهبی، علاوه بر تقویت پیوندهای اجتماعی، به حفظ و انتقال ارزش‌های دینی و فرهنگی به نسل‌های آینده کمک می‌کند.

انتهای پیام/781/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1739992

مهمترین اخبار یزد: