یزد پورتال
20 تیر 1403 - 10:24

لزوم حفظ آیین‌های سنتی محرم در یزد

مدیرکل گردشگری داخلی وزارت گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور با اشاره به لزوم انجام پژوهش در ارتباط با تاریخ یزد گفت: حفظ آیین‌های سنتی محرم در یزد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، سید مصطفی فاطمی، امروز در نشست هفتم «تاریخ یزد» که با محوریت «آیین‌های عزاداری سنتی در یزد - ثبت جهانی یزد» برگزار شد، گفت: 90 درصد تاریخ یزد هنوز در زیر خاک این استان مدفون است.

مدیرکل گردشگری داخلی وزارت گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور به اهمیت تاریخ پس از اسلام یزد اشاره کرد و افزود: شناخت کنونی ما از تاریخ این شهر به دلیل کمبود پژوهش‌های باستان‌شناسی محدود است.

فاطمی در این نشست که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان در محل سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد برگزار شد، با اشاره به تمدن قوم ساگارتی‌ها که در فلات مرکزی ایران ساکن بودند، بر لزوم مطالعات باستان‌شناسی گسترده‌تر در یزد تأکید کرد و گفت: تاریخ یزد و افسانه‌ها در هم تنیده‌اند و باید تلاش کنیم تا با مطالعات تاریخی و باستان‌شناسی این تمایز را روشن کنیم.

امام حسین ( ع) عامل حفظ بافت تاریخی یزد است

مشاور کمیسیون گردشگری شورای شهر یزد نیز به اهمیت حفظ بافت تاریخی یزد اشاره کرد و گفت: عامل حفظ بافت تاریخی یزد، امام حسین(ع) است.

سید رضا بهادری توضیح داد: وجود حسینیه‌های متعدد در یزد یکی از دلایل ثبت جهانی بافت تاریخی این شهر است و از حدود 360 حسینیه موجود در یزد، 70 حسینیه در بافت تاریخی قرار دارند که نقش مهمی در حفظ این بافت دارند.

این استاد دانشگاه به هویت غنی یزدی‌ها اشاره کرد و گفت: ملات ساخت شهر خشتی یزد، آب و خاک و عشق مردمان سخت‌کوش کویر است.

وی همچنین زندگی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان مختلف در یزد را از دیگر عوامل ثبت جهانی این شهر دانست.

به گفته وی، پیروان اسلام، زرتشتیان، یهودیان و در برهه‌ای مسیحیان در کنار هم در این شهر زندگی مسالمت‌آمیزی داشته‌اند و این موضوع در فرهنگ یزد از جایگاه خاصی برخوردار است.

بهادری به معماری جذاب و دیدنی یزد در ادوار گذشته اشاره و عنوان کرد: یزد به دلیل بهره‌برداری از سه انرژی پاک آب، خاک و آفتاب به عنوان پایتخت شهرهای پایدار جهان شناخته شده است، این ویژگی‌ها از افتخارات جهانی یزد محسوب می‌شود.

بدعت‌های ایجاد شده در اشعار و قالب‌های ادبی مداحی‌ها

محمود الهام بخش، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه ادبیات فارسی نیز در این نشست به ظرفیت‌های غنی آیین‌های عزاداری یزد پرداخت و بر لزوم حفظ آیین‌های اصیل عزاداری تاکید کرد.

وی توضیحاتی درباره اشکالات و بدعت‌های ایجاد شده در اشعار و قالب‌های ادبی و موسیقی مداحی‌ها ارائه کرد و گفت: تمام ارکان عزاداری از اشعار و موسیقی تا رعایت شأن مداحی باید توسط نوحه‌خوانان رعایت شود.

الهام بخش به حواشی عزاداری‌های استان اشاره کرد و افزود: بخشی از عزاداری هیات‌ها در قالب نمایش‌های خیابانی با حرکت اسب و کتل، علم، شدّه، ایجاد تمثال‌ها، نواختن طبل و سنج و غیره برگزار می‌شود که این نمادهای عاشورایی دارای وجه تشبیه‌های متفاوتی از دیدگاه کارشناسان هستند.

این نشست با تأکید بر اهمیت تاریخی و فرهنگی آیین‌های عزاداری یزد و لزوم حفظ و حراست از این میراث گران‌بها، به پایان رسید و مدیران و پژوهشگران حاضر در نشست بر این باور بودند که با توجه به تاریخ غنی و پتانسیل بالای گردشگری یزد، باید تلاش‌های بیشتری برای مطالعات باستان‌شناسی و حفظ میراث فرهنگی این استان صورت گیرد تا بتوان این گنجینه‌های پنهان را به جهانیان معرفی کرد.

انتهای پیام/781

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1741148

مهمترین اخبار یزد: