یزد پورتال
18 بهمن 1402 - 10:18

بهره برداری 241 طرح توسعه توزیع برق همزمان با دهه فجر امسال در یزد

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد گفت: همزمان با چهل و پنجمین بهار انقلاب اسلامی ایران ۲۴۱ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۴۸ میلیارد تومان در استان یزد به بهره‌برداری رسیده و می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، علی‌جم صبح امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های دهه فجر شرکت توزیع برق یزد، اظهارکرد: طول شبکه های توزیع برق یزد ۲۱ هزارو ۳۱۵ کیلومتر است که در پهنای استان گسترده شده است.

وی با بیان این‌که در سال گذشته شش هزار و ۳۷۵ میلیون کیلو وات ساعت مصرف برق در استان یزد ثبت شده است، افزود: در استان یزد ۱۸ هزار پست برق در فعال است که به ۷۷۸ هزار و ۲۸۰ مشترک برق خانگی و تجاری برق رسانی می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد مصرف برق مشترکین خانگی در سال گذشته را ۱۹.۸ درصد بوده است، گفت: تعداد مشترکین برق استان یزد طی ۴۵ سال گذشته بالغ بر ۴۷ برابر شده است.

جم در ادامه با بیان این‌که از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۲۷۶ کیلومتر شبکه سیم مسی به کابل خود نگهدار تبدیل شده است، تصریح کرد: تأمین برق ۲۸ روستا، نصب ۳۰۰ دستگاه ترانس برق جهت تقویت شبکه و بهینه سازی مصرف و برق رسانی به ۲۸ پروژه نهضت ملی مسکن از جمله اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم در استان یزد است.

وی در خصوص طرح‌های دهه فجر امسال استان یزد با اشاره به این موضوع که ۷۵ درصد مشترکین میزان مصرف برقشان در این استان زیرالگوی مصرف است، خاطرنشان کرد: همزمان با چهل و پنجمین بهار انقلاب اسلامی ایران ۲۴۱ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۴۸ میلیارد تومان در استان یزد به بهره‌برداری رسیده و می‌رسد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد برق‌رسانی به روستاها، توسعه و ساخت شکبه‌ها، اصلاح و بهینه سازی شبکه‌ها و تأمین روشنایی معابر اصلی و فرعی را از جمله عناوین طرح‌های در دستور کار توزیع برق استان یزد برای دهه فجر امسال دانست و بیان کرد: استان یزد رتبه نخست کشور در بحث کاهش خاموشی در ایام پیک را به خود اختصاص داده است.

جم در خصوص تعهدات وزارت نیرو برای تأمین برق طرح نهضت ملی مسکن استان یزد، گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار است ۶۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در استان یزد ساخته شود.

وی افزود: بر اساس برآورد انجام شده برق رسانی به واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در استان یزد به اعتباری بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد که تأمین یک سوم این مبلغ به عهده وزارت نیرو گذاشته شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد تصریح کرد: تأمین مابقی اعتبار مورد نیاز برای برق رسانی به طرح نهضت ملی مسکن در استان یزد به عهده وزارت راه و شهرسازی و منابع استانی گذاشته شده است که تاکنون فقط ۱۳۰ میلیارد تومان توسط وزارت نیرو هزینه شده است.

جم با اشاره به اهمیت صرف اعتبار بیشتر از سوی وزارت نیرو برای تقویت و توسعه زیرساخت‌های برق رسانی به طرح‌های نهضت ملی مسکن در استان یزد، گفت: اگر اعتبار لازم از سوی دیگر دستگاه‌های متولی در امر به موقع و کامل انجام شود فرآیند برق رسانی بیشتر و بهتر انجام خواهد شد.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1663704

مهمترین اخبار یزد: