یزد پورتال
08 شهریور 1401 - 08:33

اینجا چراغی روشن است، اهتمام دولت در یزد برای تحقق آرزوی خانه‌دار شدن اقشار محروم

یزد - ایرنا - صاحب خانه شدن برای محرومان و اقشار نیازمند با توجه به قیمت مسکن به آرزوی دور از دسترسی تبدیل شده است، طرح «مسکن محرومان» دولت سیزده با تعامل نهادهای حمایتی دستیابی به این آرزو را برای جامعه هدف این طرح که از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند، شتاب می‌بخشد.

به گزارش ایرنا، یکسال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می‌گذرد، دولتی که به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خود را آغاز کرد و به اذعان بسیاری از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت‌های پس از انقلاب، هیچ دولتی به‌اندازه دولت سیزدهم و آیت‌الله رئیسی میراث‌دار مشکلات، ضعف‌ها و کاستی‌های برجای‌مانده از دولت پیش از خود نبوده است.

وضعیت بد شاخص‌های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش‌ها که ماحصل سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات نادرست‌ سال‌های پیش از 1400 بود شرایطی را رقم زد که به گفته آیت‌الله رئیسی در اولین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، نخستین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!

با اینحال گرچه چالش‌ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسئولان دولت سیزدهم اعم از رئیس جمهور، وزرا و سایر ارکان دستگاه اجرایی، طی یکسال گذشته علاوه بر رفع بسیاری از چالش‌های گذشته و تلاش برای ریل‌گذاری صحیح برای حرکت به سوی شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی نیز در حوزه‌های مختلف عملکردی صورت گرفته است که به نظر

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان بسیج سازندگی از متولیان ساخت مسکن محرومان و نیازمندان کشور هستند که با فعالیت های خود بخشی از مشکلات این قشر را در تامین مسکن حل کرده و در دولت سیزدهم نیز این روند با شتاب بیشتری در حال انجام است.

اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیش از  این از ساخت ۶۰ هزار واحد مسکن با کمک بنیاد مستضعفان و کمیته امداد امام(ره) در کشور خبر داده بود و اظهار داشت: از برنامه ایجاد یک میلیون مسکن سالانه، ۴۰۰ هزار واحد آن را بنیاد مسکن انجام می دهد.

تشکیل مثلت‌ خدمت‌رسانی برای ساخت ۱۰۰ مسکن محرومان در یزد

تشکیل مثلت‌ خدمت‌رسانی برای ساخت ۱۰۰ مسکن محرومان در یزدمسئول سازمان بسیج سازندگی یزد در این زمینه گفت: امسال مثلث خدمت رسانی برای ساخت مسکن محرومان با مشارکت کمیته امداد، بنیاد مسکن و بسیج در استان تشکیل شده است تا بر اساس برنامه ریزی های انجام شده برای ساخت ۱۰۰ واحد مسکونی برای محرومان اقدام شود.

سرهنگ علی اصغر سلمانی افزود: کار شناسایی و تشکیل پرونده محرومان نیازمند مسکن بر عهده کمیته امداد است که برای همه ۱۰۰ واحد مد نظر، پرونده تشکیل شده است و فاز دوم به محض تخصیص زمین و صدور مجوز ساخت خانه برای محرومان از سوی دولت، انجام می‌شود.

وی در مورد روند تخصیص بودجه برای ساخت این واحدها ادامه داد: ۴۰ میلیون تومان وام بلاعوض برای اجرای فونداسیون ساختمان‌ها تعیین اعتبار شده که تاکنون برای ۹ واحد آن به اتمام رسیده ، سه واحد نیز در اجرای مرحله اسکلت قرار دارد و یک واحد نیز در مرحله پایان سفت کاری است، با توجه به تفاهم‌نامه با بانک‌های عامل ، ۱۰۰میلیون تومان وام با سود چهار درصد نیز برای ساخت این واحدها پرداخت می‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی و اقتصاد مقاومتی سپاه الغدیر یزد اظهار کرد: گروه‌های جهادی بسیج سازندگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان وظیفه ساخت این منازل را بر عهده دارند که به لطف خدا مشارکت خوبی تاکنون در این زمینه صورت گرفته است.

سلمانی گفت: یکی از موانع ساخت در این شرایط دشوار تامین سیمان بود که با رایزنی‌های انجام شده، بنیاد علوی تامین آن را برعهده گرفته است و با همکاری بخش های مختلف برای ایجاد واحدهای مسکونی مورد نیاز برای خدمت به محرومان جامعه تلاش می شود.

وی با اشاره به رسالت اصلی بسیج سازندگی تصریح کرد: محرومیت زدایی از اهداف اصلی بسیج سازندگی است که به امید خدا این مهم با حضور جهادگران همیشه در صحنه و همکاری صادقانه ارگان‌ها و ادارات و همراهی مردم میسر خواهد شد.

مقاوم سازی و نوسازی  ۲۳ هزار و ۷۵۷ واحد مسکن روستایی در استان یزدمدیرکل بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی استان یزد گفت: از سال ۸۴ تاکنون ۲۳ هزار و ۷۵۷ واحد مسکن  روستایی در سطح استان با پرداخت تسهیلات، بهسازی ، مقاوم سازی و نوسازی شدکه  از این تعداد ۴۱۸ واحد آن مربوط به یکسال گذشته است که تسهیلات ۱۰۰ میلیون با کارمزد پنج درصد با بازپرداخت ۲۰ ساله به متقاضیان پرداخت شد.

مقاوم سازی و نوسازی  ۲۳ هزار و ۷۵۷ واحد مسکن روستایی در استان یزدعلیرضا نادریان زاده افزود: همچنین در این مدت به ۵۹۰ واحد مبلغ ۱۵ میلیون تومان تسهیلات کمک بلاعوض برای اتمام  واحدهای مسکونی روستایی به اقشار کم درآمد روستایی پرداخت شد.

ساخت ۳۷۵ واحد طبق تفاهم نامه با دستگاه‌های حمایتی

ساخت ۳۷۵ واحد طبق تفاهم نامه با دستگاه‌های حمایتینادریان زاده تصریح کرد:در راستای سیاست های محرومیت زدایی، به خصوص توسعه روستاها و به منظور همکاری و هم افزایی فعالیت های مشترک بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ها یا نهادهای عام المنفعه که در جهت رفع محرومیت در کشور فعالیت می کنند، مانند بهزیستی، کمیته امداد امام(ره)، بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و جهاد سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به اجرای طرح های مشترک در قالب تفاهم نامه  اقدام کرد. ​​

وی افزود: در این زمینه ۳۷۵ واحد در  قالب تفاهم نامه با دستگاه‌ها و نهادهای یاد شده هماهنگ شده که  ۱۳۵ واحد آن در دست ساخت است و در این زمینه تسهیلات مسکن روستایی ، مصالح رایگان شامل سیمان و میلگرد و کمک های بلاعوض در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

ساخت یک‌هزار واحد مسکن محرومان در استان مدیرکل بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی استان یزد افزود: در قالب تفاهم نامه با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با این بنیاد در راستای تامین مسکن اقشار محروم روستایی، ساخت یک‌هزار واحد در دستور کار قرار دارد که در این راستا زمین رایگان ، تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی و ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به متقاضیان پرداخت می شود .

ساخت یک‌هزار واحد مسکن محرومان در استاننادریان زاده ادامه داد: تاکنون از یک‌هزار واحد هدف گذاری شده  ۵۹ واحد آن در حال ساخت و ما بقی هم مراحل پیگیری برای آغاز عملیات اجرایی را طی می کند.

ساخت ۲۲۵ واحد مسکن شهری

ساخت ۲۲۵ واحد مسکن شهریمدیرکل بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی استان یزد با بیان ساخت واحد مسکونی از محل منابع داخلی این اداره کل برای افراد فاقد مسکن در سطح شهرستان های استان افزود: از ابتدای شهریور گذشته تاکنون ۲۲۵ واحد مسکن در شهرستانهای ابرکوه ، بافق، اردکان ، میبد و اشکذر ساخته شده است.

ارائه ۲ هزار مورد خدمات مسکن به مددجویان کمیته امداد  مدیرکل کمیته امداد استان یزد گفت: برای  سال جاری برنامه برنامه ریزی برای ارائه ۲ هزار مورد خدمات مسکن از جمله ساخت، تعمیر و بهسازی مسکن مددجویان برنامه ریزی شده است.

ارائه ۲ هزار مورد خدمات مسکن به مددجویان کمیته امدادمحمد شجاعان بابیان اینکه کمیته امداد تأمین سرپناه مطمئن و فراهم کردن محلی امن برای آسایش و گذران زندگی مددجویان زیرپوشش را در اولویت برنامه‌ریزی‌های خود قرار داده است، تصریح کرد: ارائه خدمات عمرانی به مددجویان با مشارکت خیران، فعالان عرصه صنعت ساختمان و مؤسسات دولتی و غیردولتی مرتبط با مسکن امکان‌پذیر است.

"ف - دهقانی" که یکی از بانوان سرپرست خانوار روستایی یزد است و با کمک نهادهای حمایتی صاحب سرپناه شده در این خصوص به ایرنا گفت: همه از مسوولان دلسوزی که ما را صاحب خانه کرده اند ، تشکر می کنم، قبل از این منزل ما خیلی مشکل داشت و از خیلی امکانات بهره مند نبودیم.

وی افزود: منزل مسکونی من به دلیل فرسودگی در مقابل زلزله و سیل مقاوم نبود چون همه آن از خشت و گل ساخته شده بود، حتی برای بهره مندی از گاز هم مشکل داشت و شرکت گاز اعلام کرده بود که گازکشی در این منزل امکان پذیر نیست.

وی اظهار کرد: اکنون با نوسازی منزل از امکانات زیرساختی مانند، گاز، آب و برق نیز برخوردار هستم و در این زمینه مشکلی ندارم.

"حسین - ر" از مددجوان از کار افتاده زیرپوشش بهزیستی استان یزد نیز گفت: به دلیل از کار افتادگی فاقد درآمد هستم و بدون کمک های سازمان های حمایتی حتی از تامین هزینه های یومیه زندگی هم عاجزم  اما با حمایت دولت  صاحب سرپناه شده ام و مهمترین دغدغه زندگی ام برطرف شده است.

استان یزد حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد حدود ۵۰ هزار نفر زیرپوشش خدمات کمیته امداد و حدود ۳۲ هزار معلول و زن سرپرست خانوار نیز مورد حمایت بهزیستی این استان قرار دارند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 683766

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار یزد:

پر بیننده ترین: