یزد پورتال
01 خرداد 1402 - 18:37

وجود 4300 گونه تنوع زیستی در یزد/تخریب زیستگاه، چالشی بزرگ برای تنوع زیستی است

کارشناس حیات وحش یزد گفت: استان یزد علی‌رغم قرار گرفتن در فلات مرکزی ایران و اقلیم گرم خشک، بیش از 4300 گونه جانوری را در خود جای داده است.

امروز ۲۲ می مصادف با اول خردادماه روز جهانی تنوع زیستی است، در دسامبر ۲۰۰۰ مجمع عمومی این سازمان، با هدف افزایش سطح درک و آگاهی عمومی مردم از مسائل مربوط به تنوع زیستی، ۲۲ می را تحت عنوان روز بین المللی و جهانی تنوع زیستی (IDB) نامگذاری کرد.

مهدی زارع خورمیزی، کارشناس حیات وحش، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد با اشاره به این‌که شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی "از توافق‌ تا اقدام: بازسازی تنوع زیستی" نامگذاری شده است اظهار کرد: مفهوم تنوع زیستی به صورت عام به شکل‌های متنوع حیات روی زمین و گوناگونی زیستی این نوع از حیات اشاره دارد و در نگاهی دقیق تر تعداد گونه‌های گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم‌ها، تنوع شگفت انگیز ژن‌ها در این گونه‌ها در سطح سیاره زمین همه بخشی ازتنوع زیستی زمین هستند.
وی افزود: استان یزد علیرغم قرار گرفتن در فلات مرکزی ایران و اقلیم گرم خشک بدلیل وجود زیستگاههای متنوع دارای یک تنوع زیستی گونه‌ای غنی می‌باشد.‌

این کارشناس حیات وحش تصریح کرد: ۳۶۹ گونه مهره دار شامل (پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان وماهی ها) و همچنین بیش از ۴۰۰۰ گونه بی مهره در استان زندگی می‌کنند.

زارع با اشاره به این‌که این غنای گونه‌ای شایسته توجه ویژه است خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی از جمله تخریب زیستگاه بر اثر فعالیت های انسانی (معدن، جاده سازی و ..)، شکار غیر مجاز، بیماری های حیات وحش، گونه های مهاجم، خشکسالی ، آتش سوزی و .. به جمعیت این گونه ها بشدت آسیب می رسانند.

وی با تاکید بر این‌که در زمینه آموزش می‌توان بسیار سرمایه‌گذاری کرد و اقدامات متعددی انجام داد، توضیح داد: آگاه‌سازی مردم بسیار حائز اهمیت است چراکه زمانی ما می‌توانیم در حوزه حفاظت از تنوع زیستی موفق عمل کنیم که آگاهی عمومی نسبت به آن بالا رفته باشد.

پایان پیام/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1231113

مهمترین اخبار یزد: