یزد پورتال
15 اردیبهشت 1402 - 15:32

فرهنگ قناعت به سود کم برای مهار تورم ضروری است/تاکیدبر تقویت تفکر

یزد- مام جمعه یزد با تاکید بر اینکه مسئولان به مسئله مهار تورم نگاه جدی داشته باشند، گفت: فرهنگ قناعت به سود کم برای مهار تورم ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با اشاره به اینکه آیات قرآن تاکید دارد که مسیر صحیح زندگی و سعادت دنیوی و اخروی را از نبیین، صدیقین، شهدا و صالحین دریافت کنید زیرا آنها بهترین رفقا در این مسیر هستند، اظهار داشت: پیامبر فرمودند که مصداق نبیین من، مصداق صدیقین علی(ع)، مصداق شهدا عمویم حمزه و مصداق صالحین دخترم زهرا(س) و فرزندانش حسن و حسین(ع) هستند.

وی با بیان اینکه قرآن مسیر و راهنمای خوب را به انسانها معرفی می کند، افزود: برای حرکت در مسیر مستقیم، الگوها صدیقین، شهدا و صالحین هستند نه اینکه امروز می بینیم عده ای استکبار و کفار و مشرکان را تبعیت می کنند و به مسیر نادرست می روند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اردیبهشت، ماه تربیت و معنویت است، افزود: مهمترین مصداق این مهم، روز بزرگداشت مقام معلم است.

ناصری با اشاره به اهمیت شغل معلمی و رسالت سنگین آنها در آموزش و تربیت کودکان عنوان کرد: کودکان ما ۱۸ سال زیر نظر این معلمان هستند بنابراین معلمان افرادی هستند که باید ساختار پیشرفت کشور و حفظ و حراست از انقلاب را با تربیت دانش آموزانی مدیر و مدبر رقم بزنند.

خطیب جمعه یزد بیان کرد: دشمن در گذشته به ما خیانت بزرگی کرد و سبک آموزش ما را به سمت آموزش سطحی پیش برد و دانش آموزان اغلب به دنبال «بخوان، حفظ کن و نمره بگیر» بوده است بنابراین همه آموزش‌های ما سطحی بوده و این امر نیز هدفدار بوده است.

وی افزود: دشمن این اقدام را انجام داد تا کودک و نوجوان ما از تفکر و تعقل دور باشد تا رشد نکند و همواره دستش به سمت غرب دراز باشد در حالی که استعداد جوانان ما از جوانان بسیاری از کشورهای بسیار بالاتر است.

وی عنوان کرد: معلمانی که با دانش آموزان سر و کار دارند و تربیت آنها در دست معلمان است، باید به نحوه تربیت و رفتار خود فکر کنند و ببینند چگونه رفتار کنند که رشد بصیرتی، فکری، علمی و معنوی کودکان و نوجوانان به بهترین نحو انجام شود نه اینکه پس از این همه سال تحصیل، با همه این موارد بیگانه باشد.

ناصری با اشاره به اینکه اگر رفتار و پیشنهادات غرب برای آموزش را با توصیه های قرآن مقایسه کنیم، می بینیم که غربی‌ها سه اصل تفکر، تعقل و تفکر را از ما گرفته اند و در شرایطی که کشور ما چند صد سال حکومت علمی کرد و هنوز کتب دانشمندان بزرگ ما در دانشگاه های بزرگ دنیا تدریس می شود از صد سال پیش از پیشرفت ما جلوگیری شد.

وی با اشاره به اینکه آموزش‌های ارائه شده در مدارس از صد سال پیش، سطحی و فاقد قدرت تفکر و تعقل و تدین بوده است، افزود: اگر شخصیت و هویت خدایی فرزندان خود را رشد دهیم، پیشرفت، کمال و خلاقیت در آنها متبلور می شود.

امام جمعه یزد ادامه داد: سیستم «بخوان، حفظ کن، نمره بگیر» در مدارس ما نهادینه شده و نتیجه آن بیکاری پس از دوران فارغ التحصیلی است.

وی تصریح کرد: امروز نیروی اندیشمند، نوآور و متفکر کم داریم و این یکی از بزرگترین مشکلات کشور ماست زیرا کادرسازی و تربیت نیرو انجام نشده است.

ناصری اظهار داشت: اکنون شرایط تغییر کرده و دیگر این روش پاسخ نمی دهد بنابراین باید به سمت ایجاد تحول در سیستم آموزشی پیش برویم.

امام جمعه یزد یادآور شد: غربی‌ها طوری برنامه ریزی کرده بودند که همواره وابسته به آنها باشیم اما امام خمینی (ره) با انقلاب خود این شرایط را بهم زد اما هنوز تا پیشرفت‌های بزرگ فاصله داریم.

وی با بیان اینکه قرآن نیز توصیه کرده که زیر بار ظالمان نروید، افزود: خداوند به ما عقل و فکر و اندیشه و قابلیت رشد و شکوفایی عنایت کرده و باید از این نعمت استفاده کنیم.

ناصری خطاب به مدیران مدارس تصریح کرد: ما نسبت به جوانان و نوجوانان، در مقابل نسل آینده و پدران و مادران آنها مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم و درخواست می کنم که برای تحول در سیستم آموزشی فکر و اندیشه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه معلمی را شغل انبیا دانسته‌اند، اظهار داشت: معلم باید به واسطه عشق به خدا و خداشناسی نورانیت درونی پیدا کند و برای انسان‌ها و تربیت الهی آنها دغدغه داشته باشد و آنگاه است که می‌توان شغل او را شغل انبیا دانست.

خطیب جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفرهای رئیس جمهور به کشورهای مختلف اظهار داشت: این سفرها بسیار خوب است اما در عین حال باید هوشیار باشید.

وی همچنین با گرامیدشت روز کارگر عنوان کرد: کارگران باید در علم پیشرفت ککنند و این واقعا جفا به کارگران است که ۳۰ سال بدون ارتقاء در یک بخش کار می کنند و بعد از ۳۰ سال حتی وقتی یک دستگاه خراب شود، توانایی درست کردن آن را ندارند.

امام جمعه یزد تاکید کرد: تولید و پیشرفت باید در کنار یکدیگر باشند و اگر تولید بی کفیت و بدون علم و تکنولوژی داشته باشیم، نمی توانیم حرف چندانی برای گفتن داشته باشیم.

ناصری در مورد خصوصی سازی نیز بیان کرد: این بخش مهم به نظر می رسد که جدی گرفته نشده و قبل از هیر چیز نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تاکید کرد: در کنار فرهنگ سازی برای خصوصی سازی و خصوصی کردن فعالیت ها، باید کار برون سپاری و بخش های مختلف را به طور جدی انجام دهیم.

وی همچنین بر لزوم فرهنگ سازی برای تولیدکنندگان در زمینه قناعت به سود کم و قیمت گذاری عادلانه و منصفانه نیز تاکید کرد و گفت: اگر دولت نتواند این بخش را کنترل کند، نمی تواند برای تورم اقدام جدی انجام دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1190430