یزد پورتال
20 تیر 1403 - 14:11

افزایش بهره‌وری منابع انسانی نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: افزایش بهره‌وری منابع انسانی نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی است؛ چراکه الزاماً با افزایش نیروی انسانی، بهره‌وری افزایش نمی‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، حجت الاسلام والمسلمین حسین طهماسبی ظهر امروز در نشست تجلیل از قضات و کارکنان بازنشسته و همچنین جلسه انتقال تجربه به کارکنان جوان دادگستری، اظهار داشت: اعتبار و شأن پست‌های اداری، وابسته به شخصیت و شایستگی افرادی است که این مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گیرند. این افراد با اخلاق و رفتار شایسته خود، می‌توانند به پست‌ها اعتبار ببخشند، در حالی که پست‌ها به تنهایی نمی‌توانند به افراد شأن و منزلت ببخشند.

وی با بیان اینکه اگر شأن و شخصیت فرد وابسته به پست و مقام‌های اداری باشد، با از دست دادن آن پست، آن شأن نیز از دست می‌رود و برای شخص ماندگار نخواهد بود، افزود: یادگار ماندگار برخی از افراد، شخصیت ذاتی آنهاست که هر جا می‌روند، آن بخش به ملجأ رفع مشکلات و گره‌گشا از امور مردم تبدیل می‌شود.

این مقام قضایی همچنین بر اهمیت رعایت وقت و حفظ شأن مراجعین تأکید کرد و گفت: هر کس به هر دلیلی به ما مراجعه می‌کند، شاید بهترین فرد در صنف و حرفه خود باشد؛ بنابراین نباید نسبت به وقت آنان بی‌تفاوت باشیم. وقت و زمان، مهمترین و ارزشمندترین دارایی افراد است و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد تا مراجعین به دادگستری کمترین معطلی و اتلاف وقت را داشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان، شناخت دقیق از کار و رسالت شغلی را عامل علاقه‌مندی به آن ذکر کرد و اظهار داشت: علاقه به حرفه و منصب شغلی باعث نشاط و انگیزه در کار می‌شود و می‌تواند توانایی و ظرفیت یک کارمند یا قاضی را برای 30 سال ارائه خدمت به مردم بالا ببرد.

وی همچنین به ضرورت تقسیم انرژی یک کارمند یا قاضی جدید برای 30 سال مناصب شغلی اشاره کرد و افزود: دهه اول دوره شغلی، دهه تلاش و همت مضاعف و آموزش و یادگیری است و دهه آخر زندگی کاری، دهه انتقال تجربه و آموزش نیروهای جوان و تازه استخدام محسوب می‌شود.

طهماسبی به اهمیت وجود صمیمیت و روابط دوستانه در محیط‌های شغلی نیز پرداخت و گفت: با وجود محیط شغلی پرنشاط، صمیمی و دوستانه می‌توان سختی‌های کار را تحمل و با افزایش کیفیت کاری بر کمیت‌ها غلبه کرد.

وی بهره‌وری را مهمترین شاخصه نظام اداری دانست و ابراز داشت: افزایش بهره‌وری منابع انسانی نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی است؛ چراکه الزاماً با افزایش نیروی انسانی، بهره‌وری افزایش نمی‌یابد و چه بسا با تزریق نیروی اضافه بیش از حد و ظرفیت یک بخش، بازده و بهره‌وری آن بخش کاملاً کاهش یابد.

در پایان این برنامه، از بازنشستگان دادگستری تقدیر به عمل آمد و چندین کارمند جدیدالاستخدام نیز برای مواجهه حضوری و پرسش سوالات سنوات کاری از دانش و تجربه بازنشستگان دعوت شدند تا از تجربیات آنها بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/781

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1741331

مهمترین اخبار یزد: