یزد پورتال
26 اسفند 1401 - 15:38

جوانان باید در جریان تمام خون و دل‌های انقلاب اسلامی قرار گیرند

امام جمعه موقت یزد بیان خیانت های رضاخانی به ایران را ضروی دانست و گفت:‌ اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان باید در جریان تمام خون و دل های انقلاب قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، حجت الاسلام سیدناصر محمدی در خطبه‌های این هفته ۲۶ اسفندماه نماز جمعه مرکز استان، با اشاره به اهمیت نزدیک شدن ماه مبارک رمضا، اظهار کرد: پیش از رسیدن به ماه مبارک رمضان باید عادات زشت و گناهان خود از جمله غیبت، دروغ و دیگر گناهان را کنار بگذاریم.

وی افزود: یکی از مهمترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که ما نباید در نزد مردم خود را با تقوا معرفی کنیم و در خلوت از خدا نترسیم بلکه باید در پنهان و آشکار ایمان داشته باشیم.

امام جمعه موقت یزد با بیان این‌که ما هر جایی که به خدا توکل کنیم قعطا خداوند هم از ما نگهداری کرده و کار ما را به پیش می‌برد گفت: فرزندان، خانواده، زندگی و درآمد خود را اگر به خدا بسپاریم قطعا خدا ما را تنها نمی‌گذارد و حمایت لازم را از ما خواهد داشت.

محمدی تصریح کرد: همانطوری که طبیعت و سال نو می‌شود، باید دل‌های ما هم نو و جدید شود و این دعایی هم که در ابتدای سال تحویل می‌خوانیم هم به همین معنی است و باید نسبت به نیکوتر شدن حال خودمان از خدا کمک بخواهیم و برای آن تلاش کنیم.

وی بیان کرد: امسال بهار طبیعت با بهار قرآن همراه است و این موضوع را هم باید جشن بگیریم، ماه رمضان برای همه هست و اینطور نیست که این ماه صرفا برای افراد روزه‌دار باشد بلکه همه از آن فیض می‌برند.

امام جمعه موقت یزد در ادامه با بیان این که روز ملی شدن صنعت از دیگر رویدادهای پیش رو است، خاطرنشان کرد: مردم ما و به ویژه جوانان ما باید بدانند که چه اتفاقاتی برای این کشور رخ داده و چه رنج‌ها و خون دل‌هایی خورده شده که به این نقطه برسیم.

حجت الاسلام محمدی بیان کرد: در سال ۱۲۸۰ یعنی حدود ۱۲۰ سال پیش که در دنیا تازه نفت پیدا شده بود و در صنعت از آن استفاده می‌شد، انگلیسی‌ها با قاجارها قراردادی بستند که مناطق نفت خیز ایران و یا نقاطی که احتمال استخراج نفت داشتند را به صورت کامل در اختیار بگیرند و این قرارداد به مدت ۶۰ سال بسته شده بود.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۳۰ سال از این قرارداد گذشت و زمان رضاخان پهلوی رسید و با توجه به اینکه نفت بیشتر کشف شده بود و استفاده از آن هم در صنایع افزایش یافته بود، تلاش شد که این قرارداد هم مدتش افزایش یابد و برای این کار رضاخان را فریب دادند که قرارداد را پاره کند و پس از این کار ایران را تهدید به شکایت و حمله نظامی کردند و به این وسیله یک قرارداد دوباره به مدت ۶۰ سال و با امتیازهای جدید به ایران تحمیل کردند و این بار محکم‌تر هم شده بود.

امام جمعه موقت یزد افزود: پس از اینکه رضاخان رفت کم کم در میان مردم همهمه افتاد که چرا باید ما خودمان نفت داشته باشیم اما انگلیسی‌ها آن را ببرند و یک وقتی مصدق در مجلس صحبت کرد و گفت خیانتی که رضاشاه به کشورش کرده در هیچ کجای تاریخ بشریت سابقه برای هیچ کشوری نداشته است.

محمدی، رضاشاه را یکی از جنایتکارترین افراد نسبت به کشور و ملت ایران دانست و افزود: بالاخره در سال ۳۲ مجلسین ایران مصوب کردند که نفت ملی شود اما با کودتای آمریکایی‌ها، نفت دوباره تا سال ۵۷ در دست آمریکا‌یی‌ها قرار گرفت و در حقیقت ملی شدن واقعی صنت نفت از پیروزی انقلاب تحقق پیدا کرد.

پایان پیام/د

منبع: فارس
شناسه خبر: 1097931

مهمترین اخبار یزد: