یزد پورتال
03 بهمن 1401 - 14:15

مجلسی‌ها با اصلاح قانون معادن حامی حقوق مردم باشند/ سود معادن باید به همه برسد

امام‌جمعه ابرکوه با تأکید بر این‌که معادن حق همه مردم است ولی عده‌ای خاص از آن بهره‌برداری می‌کنند، گفت: در ادوار گذشته تاکنون مجلسیان و نمایندگان حق مردم خود را ضایع و برای مقوله معادن، اصلاح قانون انجام ندادند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ابرکوه، حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی در جریان دیدار با مسئولین اداره محیط‌زیست این شهرستان اظهار کرد: محیط‌زیست سهم و حق ملی است و نباید دستخوش تعرض قرار گیرد. ضمن اینکه هوای پاک نیز حق اولیه حیات انسانی است و در این خصوص سیاست‌گذاران باید مدافع حقوق مردم باشند.

وی افزود: وقتی منافع مافیای خودرو و شرکای آنان ایجاب می‌کند که مثل مورچه، هر کوچه و خیابان را از خودرو پُر کرده و سالیانه صدها هزار خودرو به محیط‌زیست سرازیر کنند، پس بهتر است متولیان، دغدغه تصنعی ترافیک و آلودگی هوا نداشته باشند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه با بیان این‌که معادن حق همه مردم به ویژه فقرا، نیازمندان و حوزه‌های علمیه است، تصریح کرد: متأسفانه این سرمایه ملی عظیم توسط افراد ذی‌نفع با تخریب محیط‌زیست و آسیب‌رسانی به مصالح ملی بهره‌برداری می‌شود و دفاع ما از حق مردم بی‌سرانجام می‌ماند.

حسینی یادآور شد: وقتی کارخانه‌های آلاینده در مجاورت خانه‌ها، باغات و اماکن عمومی، با رانت و توصیه به نام گردش چرخ اقتصاد؛ اما به کام منافع داران و شرکا و حامیانشان در بعضی شهرستان ها احداث و هوای شهرهای استان و کشور را ناپاک و مردم را مبتلا به درد و رنج و گرفتاری کرده و سرانجام مشکلات فراوانی برای نظام به وجود می‌آورد، چه کسی باید پاسخگو باشد؟

وی اذعان کرد: بنده نمی‌دانم در ادوار گذشته تاکنون مجلسیان و نمایندگان چرا حق مردم خود را ضایع کردند و برای مقوله معادن اصلاح قانون نکردند؟!

امام‌جمعه ابرکوه خاطرنشان کرد: اگر پیشگیری بهتر از درمان است، مسئولین از هم‌اکنون جلوی ضرر را بگیرند و با حذف منابع آلاینده و بهسازی و فیلتراسیون صنایع، خودروها، کارخانه‌ها و وسایل گرمایشی و جابجایی صنایع آلاینده در مکان‌های مناسب و دور از محیط زندگی افراد، هوای پاک را که حق همه مردم است به آنان بازگردانند.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 992980

مهمترین اخبار یزد: