یزد پورتال
11 آذر 1402 - 12:14

یزد میزبان جشنواره بین‌المللی شعر شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد گفت: این استان اسفندماه امسال میزبان جشنواره شعر حضرت علی‌اکبر(ع) به صورت بین‌المللی و اولین جشنواره استانی مدیحه خوانی حضرت علی‌اکبر(ع) است.

محمدرضا دهقانی‌اشکذری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در گفت و گو با خبرنگار فارس با بیان این‌که تربیت، رسالت اصلی دانشگاهیان است،‌ اظهار کرد:‌ این مهم نیازمند برنامه‌ریزی جامع و چندجانبه است.

وی ارتقای فرهنگی را یکی از زمینه‌های تربیتی در دانشگاه‌ها دانست و افزود: معتقدیم الگوسازی در نسل جوان یک نکته حائز اهمیت است و در این رابطه باید الگوهایی با شخصیت کامل به آنان معرفی شود و این در حالیست که در طول تاریخ، کمتر جوانی با ویژگی‌های کامل همانند حضرت علی‌اکبر(ع) که به لحاظ ظاهری و اخلاقی شبیه‌ترین فرد به پیامبر اکرم‌(ص) هستند، داشته‎ایم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در ادامه با بیان این‌که زبان شعر، گویاترین زبان برای انتقال مفاهیم است، به ارادت خاص یزدی‌ها به اهل بیت(ع) است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یزد در همین راستا نیز اوایل اسفندماه میزبان دومین جشنواره شعر علی‌اکبر(ع) به صورت بین المللی است.

دهقانی اشکذری برگزاری جشنواره استانی با موضوع مدیحه سرایی حضرت علی اکبر(ع)، همزمان با جشنواره بین‌المللی شعر را از دیگر برنامه‌های در دستور کار این دانشگاه در سال جاری دانست و بیان کرد:‌ در حوزه نقاشی، ویدئو و تعزیه نیز صحبتهایی شده ولی چون روحیه جشنواره ایجاد نشاط است، عمدتاً شعرهای حماسی و معنوی مدنظر است.

وی با بیان این‌که طی دو هفته گذشته از اعلام فراخوان جشنواره تاکنون ۱۵ اثر شعر به دبیرخانه ارسال شده است، گفت: علاقمندان می‌‏توانند حداکثر تا آخر دی‌ماه آثار خود از طریق سامانه جشنواره یا به پیام‌رسان داخلی ایتا به شماره ۰۹۱۳۳۵۵۸۴۹۰ ارسال کنند.

دهقانی اشکذری خاطرنشان کرد: در بخش دوم جشنواره نیز با توجه به ظرفیت مدیحه خوانی یزد به عنوان حسینیه ایران، با همکاری مجموعه‌های فرهنگی استان شاهد برگزاری نخستین جشنواره استانی مدیحه خوانی حضرت علی اکبر(ع) همزمان با جشنواره بین المللی شعر خواهیم بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد افزود: جشنواره مدیحه خوانی در دو بخش جوانان و نوجوانان به صورت مجزای دو بخش خواهران و برادران برگزار می‎شود و قالبهای جشنواره شامل مولودی خوانی، مدیحه خوانی و دکلمه خوانی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ارسال آثار این بخش جشنواره را در قالب فایل صوتی به مدت حداقل ۵ دقیقه و از طریق پیام‌رسان ایتا به شماره ۰۹۹۳۷۷۴۵۸۱۰ ذکر کرد.

پایان پیام/ی

منبع: فارس
شناسه خبر: 1591081

مهمترین اخبار یزد: