یزد پورتال
31 اردیبهشت 1402 - 20:32

امام جمعه ابرکوه: لزوم سفر وزیر میراث فرهنگی به ابرکوه

امام‌جمعه ابرکوه گفت: وزیر میراث باید با سفر به ابرکوه گذشته‌اش را جبران کند و تصمیمات ویژه‌ای برای شهری که مقام معظم رهبری آن را شهر کهن نامیدند، اتخاذ کند.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی، امام جمعه ابرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به پیش رو بودن هفته میراث فرهنگی، اظهار کرد: امیدواریم وزارت میراث بتواند میراث دار ارزش‌های معنوی، دینی و اخلاقی جامعه باشد و سنت‌های حسنه زندگی پاک گذشتگان را ترویج کند تا ملت ما از بحران غرب‌زدگی در سبک زندگی فلاکت‌بار امروز نجات یابد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه افزود: شهرستان ابرکوه گنجینه پربهای میراثی و میراث دار نیاکان صالح و آیینه تمام نمای فرهنگ و تمدن اسلامی ایران‌زمین است.

حجت‌الاسلام حسینی ادامه داد: گلایه پیاپی بنده از وزیر میراث این است که چرا شهری را که حامل آثار منحصربه‌فرد تاریخی است نادیده گرفته و پس از اعتراضات مکرر، برای پاسخگویی به مطالبات مردمی، نماینده می‌فرستد. وزیر میراث باید با سفر به ابرکوه گذشته‌اش را جبران و تصمیمات ویژه‌ای برای شهری که مقام معظم رهبری آن را شهر کهن نامیدند، اتخاذ کند.

حسینی در راستای معرفی میراث کهن ابرکوه، گفت: یکی از ابنیه مغفول میراثی، مقبره عزیزالدین نسفی است که اهل نسف و ازبکستان امروز بوده است. وی در قرن پنجم هجری به بخارا، خراسان، اصفهان، شیراز و سرانجام به ابرکوه سفر کرد و صاحب آثار علمی فرهنگی فاخری است که او را شهرت جهانی داده و کتاب انسان کامل را در ابرکوه نوشته است.

وی اضافه کرد: حاکمیت مذهب حنفی در نسف (زادگاه عزیزالدین)، موجب توهم حنفی بودن وی شده؛ اما با آمدن او به ایران و سرانجام به ابرکوه، قطعاً متبصر شده و قرائن و شواهد گویا است که گرایش شیعی داشته و مانند بسیاری دیگر در آن جو اختناق، تقیه می‌کرده است.

امام‌جمعه ابرکوه خاطرنشان کرد: در همین راستا انتظار داریم تا مجموعه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کنگره‌ای شایسته برای این شخصیت فاخر ترتیب دهند.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1228837

مهمترین اخبار یزد: