یزد پورتال
20 تیر 1403 - 11:20

پویش نذر حسینی هر هیأت، آزادی یک زندانی در یزد برگزار می‌شود

برای پنجمین سال متوالی، پویش نذر حسینی با شعار «هر هیأت، آزادی یک زندانی» توسط ستاد دیه استان با همکاری این اداره کل، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و صدا و سیمای مرکز استان در حال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، رضا مقبلی در دیدار با برخی از اعضای هیئت امنای هیئت‌های عزاداری یزد با تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) اظهار داشت: ماه‌های محرم و صفر بهترین فرصت برای بهره‌برداری از آموزه‌ها و معارف زیبای اسلامی است. در این ایام، منبرها و مجالس حسینی طبق روال سال‌های گذشته در زندان‌ها برپا می‌شود، که این مجالس نقش مهمی درگرد هم آوردن زندانیان و انتقال اصیل‌ترین و ناب‌ترین معارف اسلامی و مکتبی به مددجویان دارند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در ایام محرم 1446 هجری قمری، افزود: هر ساله با نزدیک شدن به ایام محرم، برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) صورت می‌گیرد. این برنامه‌ها شامل سیاه‌پوش کردن اداره کل، زندان‌های استان، کانون اصلاح و تربیت، آسایشگاه سربازان و سالن‌های ملاقات است. دعوت از هیأت‌های مذهبی، روحانیون و سخنرانان سرشناس استان و کشور و پخش این برنامه‌ها از طریق شبکه سیمای یزد نیز از دیگر برنامه‌های زندان‌های استان در دهه اول محرم می‌باشد.

مدیرکل زندان‌های استان یزد بیان کرد: همچون سنوات گذشته، در زندان مرکزی یزد برنامه‌های سینه‌زنی، سنج و دمام‌نوازی، مداحی و سخنرانی توسط هیأت‌های مذهبی استان در هر روز پیش‌بینی شده است. همچنین، برای پنجمین سال متوالی، پویش نذر حسینی با شعار «هر هیأت، آزادی یک زندانی» توسط ستاد دیه استان با همکاری این اداره کل، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و صدا و سیمای مرکز استان در حال برگزاری است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموعه اداره کل نیز هر صبح برنامه قرائت زیارت عاشورا برگزار می‌شود، که این برنامه‌ها نقش مهمی در ترویج معارف اسلامی و ایجاد فضای معنوی در زندان‌ها دارند. این اقدامات نه تنها به افزایش روحیه زندانیان کمک می‌کند، بلکه باعث تقویت ارتباط آنان با آموزه‌های دینی و فرهنگی می‌شود.

به گفته مقبلی، این فعالیت‌ها نه تنها فرصتی برای عزاداری و یادآوری ارزش‌های عاشورایی هستند، بلکه به عنوان یک فرصت آموزشی برای زندانیان تلقی می‌شوند تا از معارف حسینی بهره‌مند شوند. برگزاری چنین مراسمی در زندان‌ها می‌تواند تاثیر مثبتی بر رفتار و اخلاق زندانیان داشته باشد و آنان را به بازنگری در رفتارهای گذشته و تلاش برای بهبود و اصلاح خود ترغیب کند.

مدیر کل زندان‌های استان یزد افزود: تلاش‌های اداره کل زندان‌های استان یزد در برگزاری مراسم عزاداری محرم و صفر با هدف ایجاد فضایی معنوی و تقویت روحیه و اخلاق زندانیان ادامه خواهد داشت و امیدوار است که این برنامه‌ها بتوانند تاثیرات مثبت و سازنده‌ای بر زندانیان داشته باشند.

انتهای پیام/781

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1741205

مهمترین اخبار یزد: