یزد پورتال
03 خرداد 1402 - 09:28

راه و آب مهم ترین نیازهای عشایر استان یزد است

رئیس اداره امور عشایر استان یزد مسئله راه و آب را دو نیاز اصلی عشایر استان عنوان کرد و گفت: به طور خاص تخصیص آب ویژه عشایر در دستور کار بوده و در حال پیگیری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، جواد شمس در جلسه شورای عشایر شهرستان خاتم که با هدف رسیدگی به مشکلات عشایر برگزار شد، اظهار کرد: جامعه عشایری با تولید ۳۰ درصدی گوشت کشور، نیازمند توجه ویژه در حل مشکلات است.

وی افزود: دو موضوع آب و راه از جمله مهم ترین نیازهای عشایر است که پیگیری و مطالبه آن به صورت مستمر در دستور کار قرار دارد. لذا در شرایط کنونی با توجه به اختصاص سه دستگاه تانکر آب‌رسان در خاتم، مدیریت در امر آب‌رسانی سیار باید مورد تأکید قرار گیرد.

رئیس اداره امور عشایر استان یزد محور اصلی اقتصاد عشایر را دام عنوان کرد و گفت: طرح‌های گردشگری، صنایع‌دستی، گیاهان دارویی و تولید گوشت قرمز چهار محور اصلی و حمایتی عشایر است.

شمس تصریح کرد: تخصیص آب ویژه عشایر، تجهیز چاه‌های مال داری، ساخت سرپناه عشایری در مراتع، تیغ‌زنی، واکسیناسیون رایگان دام‌های عشایر، احیای آیین‌ها و رسوم عشایر و ثبت آمار عشایر از مهم‌ترین برنامه‌های در حال پیگیری اداره عشایر استان است.

در ادامه مهدی فتحی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاتم تهیه دو دستگاه تانکر آب‌رسان، اجرای پروژه‌های احداث مخزن و خط لوله انتقالی چشمه انجیر، قناتو و باغ معدن را از مهم‌ترین اقدامات در زمینه امور مربوط به عشایر در سال ۱۴۰۱ عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر مهم‌ترین مطالبه عشایر خاتم پیگیری مشکلات مربوط به آب و ایل راه‌ها است.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1234955

مهمترین اخبار یزد: