یزد پورتال
25 شهریور 1402 - 19:59

پیگیری 10 ساله مردم بهاباد به درهای بسته می‌خورد

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور گفت: معدن کاری در منطقه همیجان یک فاجعه ملی 4 هزار هکتاری است که با آن مخالف بوده و برای جلوگیری از ادامه فعالیت معدن از استاندار می‌خواهیم به موضوع ورود کند و اگر لازم باشد از رئیس‌جمهور و حتی رهبری هم درخواست می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از بهاباد، یکی از مطالبات مورد تأکید مردم بهاباد جلوگیری از فعالیت معدنی در روستای همیجان و سایر روستاهای منطقه است که چند سال قبل مجوز اکتشاف برای چهار هزار هکتار از اراضی آن صادر شده است.

محمدرضا صباغیان، نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور در مجلس در این باره به خبرنگار فارس اظهار کرد: برنامه‌های کلان دولت استخراج معادن و استفاده از این ظرفیت بوده و همه ما باید کمک کنیم تا این هدف محقق شود و با توجه به این‌که استان یزد دارای معادن فراوان است، همیشه از معدن کاران با قید حفظ حقوق منطقه، مردم و محیط‌زیست حمایت شده؛ اما در مورد همیجان حرف داریم.

وی افزود: احساس می‌شود اکتشافات معدن همیجان، حقوق شهرستان بهاباد، استان و حتی حقوق ملی را در معرض خطر قرار داده است. لذا ما به سهم خود مخالف ادامه فعالیت معدن بوده و انتظار داریم مسئولین استانی نیز جلوی این فاجعه ملی طبیعی قد علم کنند.

صدور مجوز معدن برای چهار هزار هکتار اراضی همیجان

صباغیان اذعان کرد: استان یزد در منطقه‌ای کویری واقع شده که بیشترین تنش آبی در کشور را دارد و بهاباد نیز در حاشیه این کویر است، حال در این کویر لم‌یزرع وجود منطقه سرسبز و ییلاقی همیجان یک نعمت الهی است که باید از آن محافظت شود.

وی تصریح کرد: نکته قابل‌تأمل این است که معمولاً گرفتن مجوز تا ۵۰ هکتار طبیعی است؛ اما در این مورد یک نفر بی‌خبر از مردم برای چهار هزار هکتار از اراضی در بهترین منطقه آب و هوایی شهرستان که همه روستاهای منطقه را پوشش می‌دهد، مجوز اخذ کرده است.

اجازه نابودی حیات همیجان را نمی‌دهیم

نماینده بزرگ‌ترین حوزه انتخابیه کشور گفت: امروز اگر بخواهیم یک پارک احداث کنیم هزینه‌های بسیار سنگینی دارد، حال که بهترین پارک طبیعی را در همیجان با انواع گونه‌های جانوری، پرندگان داریم، اجازه نمی‌دهیم که حیات آن را نابود کنند تا جایی که اگر لازم باشد مطالبه این مردم را نزد رئیس‌جمهور و حتی مقام معظم رهبری پیگیری خواهیم کرد.

صباغیان از پیگیری ۱۰ ساله مردم شهرستان بهاباد برای توقف فعالیت معدن خبر داد و گفت: نمی‌توان زندگی و حیات یک منطقه را به بهانه معدن نابود کرد. ما انتقاد می‌کنیم؛ اما هیچ‌کسی توجه نمی‌کند و حقوق این مردم و نسل‌های بعدی در حال نابود شدن است.

وی با اشاره به این معدن کار در حال خریداری زمین‌ها و آب روستا هستند، تأکید کرد: بهاباد بیش از هشت هزار کیلومترمربع وسعت دارد، معدن کاران این ۴۰ کیلومتر را رها کرده و برای جای دیگر مجوز بگیرند و ما هم از آنان حمایت خواهیم کرد. حتی اگر مردم امروز از فروش زمین‌های خود راضی باشند، آینده زیست‌محیطی این منطقه نابود خواهد شد.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1501060

مهمترین اخبار یزد: