یزد پورتال
11 بهمن 1401 - 23:36

تربیون مجلس به محل تبلیغ برخی از نمایندگان تبدیل نشود

یزد- رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با انتقاد از نحوه سخنرانی برخی نمایندگان مجلس گفت: تریبون مجلس به محل تبلیغ برخی نمایندگان تبدیل شده که باید از این روال جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصالح جوکار در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب از نمایندگان مجلس در خردادماه امسال اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این دیدار تنها و تنها به سیاست‌های کلی انتخابات و اصلاح قانون انتخابات اشاره داشتند.

وی ادامه داد: یکسری نقص و کاستی‌هایی در قانون فعلی و گره‌هایی در زمان انتخابات وجود دارد و با توجه به اینکه هم دستگاه‌های نظارتی و هم دستگاه‌های اجرایی پیشنهاداتی را اعلام کردند در سیاست‌های کلی، بحث انتخابات آسیب شناسی شده است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس خطاب به رحیمی جهان آبادی که گفته بود به جای پرداختن به اصلاح قانون انتخابات به مشکلات مردم رسیدگی کنید، افزود: مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی دارد و باید به مسئله اقتصاد و معیشت مردم رسیدگی شود ولی هر مسئله‌ای جای خود دارد و کمیسیون امور داخلی کشور به مطالبه رهبر معظم انقلاب رسیدگی کرده تا محقق شود.

تکلیف صندلی های خالی مجلس در اصلاح قانون انتخابات مجلس مشخص شده است

وی با تأکید بر اینکه همه نمایندگان دغدغه اقتصادی و رفع مشکلات مردم را دارند، ادامه داد: اینکه تریبون مجلس را در سایه بحث اصلاح قانون انتخابات به دست بگیریم و بخواهیم به دنبال رأی مردم باشیم، اصلاً معنا ندارد.

جوکار تاکید کرد: در ماده یک اصلاح قانون انتخابات مجلس پیش‌بینی‌هایی شده، در صورتی‌ که یک نماینده استعفا دهد یا بر اساس حوادث غیرمترقبه حذف یک نماینده رقم خورد، باید تکلیف آن مشخص شود؛ همانگونه که تعدادی از نمایندگان در چند سال گذشته یا به دولت ملحق شده‌اند تا انجام وظیفه کنند یا فوت شده‌اند ولی تکلیف صندلی‌های خالی آنها مشخص نشده است.

وی ادامه داد: با خالی شدن این کرسی ها، هیچ انتخاباتی برگزار نشد و مردم حوزه‌های انتخابیه این افراد نمی‌دانند باید به کجا مراجعه کنند در حالی‌که باید سریعتر به این مسائل پرداخته می‌شد که در سیاست کلی قانون انتخابات این موارد دیده شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1011461

مهمترین اخبار یزد: