یزد پورتال
02 فروردین 1402 - 21:52

حیات معنوی باید در بافت قدیمی یزد حفظ شود

یزد- امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: حیات معنوی و اصالت فرهنگی باید در بافت قدیمی یزد حفظ شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در دومین روز فروردین ماه در دیدار با مسئولان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد با بیان اینکه ملت ایران فصلی را به‌عنوان آغاز سال انتخاب کرده که پیام‌های زیادی در آن نهفته است، اظهار کرد: دعای آغاز سال دربردارنده شکوفایی و تحول است و سابقه مهدوی دارد و به زمان ظهور و تحول حقیقی اشاره دارد.

وی با بیان اینکه مرحوم صدوقی، ناصری و… علاقه‌مند به سکونت در بافت قدیم بوده‌اند، گفت: زمانی در بافت قدیم، مسئله خانه‌های بومگردی بسیار مطرح شد که ضمن حفظ این فرهنگ، حیات معنوی و حیات بافت قدیم هم حفظ شود، لذا باید زندگی را در آن ادامه داد که این مقوله نیازمند برنامه است.

مدرسی با بیان اینکه برای این چشم‌انداز میراثی باید با برنامه باشیم، عنوان کرد: خستگی سرمایه‌گذاران در برخی از مقوله‌ها مشهود است و این نیازمند همراهی بیشتر مدیران است تا سرمایه‌گذاران به ویژه در بخش گردشگری احساس خستگی نکنند.

وی با اشاره به زیرساخت‌ها و مقوله انرژی عنوان کرد: دولت باید این زیرساخت‌ها را تأمین کند و باید این امکانات در زمان احیا مهیا شود.

مدرسی از بادگیرها به‌عنوان نمادهای یزد یاد کرد و گفت: نمادهای یزد باید حفظ شوند، از طرفی باید در حوزه صنایع‌دستی زمینه را برای خرید اقشار متمکن جامعه فراهم و کشش و ایجاد رغبت در این قشر فراهم کنیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1105121

مهمترین اخبار یزد: