یزد پورتال
02 خرداد 1402 - 10:21

مجوز راه‌اندازی ۳۸ هزار دهیاری در کشور صادر شد

یزد- معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از صدور مجوز راه اندازی ۳۸ هزار دهیاری در سطح کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید ملانوری، دوشنبه شب در بازدید از ظرفیت‌های دهیاری‌های اردکان اظهار داشت: بر اساس برنامه‌های تحولی که سازمان شهرداری و دهیاری ها در سال جدید دارد؛ سیاست‌های دولت و نظام برای توسعه مشارکت‌های مردمی و توجه جدی به روستاها و سکونتگاه‌های روستایی برای ماندگاری و خدمات بهتر به آنها و زمینه‌سازی برای مهاجرت معکوس برای بازگشت کسانی که روستاها را ترک و به شهرها و حواشی شهرها رفته اند، سفر به شهرستان‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه های تحولی خوبی را در سازمان تدوین کرده و بر اساس آن اقدامات می کنیم، افزود: یکی از این برنامه ها، فعال سازی تعاونی‌های دهیاری‌های کشور است.

ملانوری با اشاره به اینکه در سال های گذشته نهاد شوراهای اسلامی در روستا و نهاد دهیاری را به عنوان حاکمیت و اداره روستا شکل دادیم، عنوان کرد: مجوز راه اندازی ۳۸ هزار دهیاری در کشور صادر شده برای اینکه منابع موجود در دهیاری ها را تجمیع و سرمایه گذاری بهتری داشته باشیم تا شاهد بهره‌وری بیشتر از این منابع باشیم.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: در حال حاضر ۹۰۰ شرکت تعاونی دهیاری‌ها در کشور راه اندازی شده که بخشی از آنها فعالترند و در سال جدید در قالب برنامه تحولی، فعال سازی این شرکت‌ها را درکشور در دستور کار قرار دادیم تا بتوانند خدمات مناسب به دهیاری های عضو خود بدهند و هم درآمد پایدار که مجلس شورای اسلامی در ۱۴۰۱ تصویب کرده، برای خود ایجاد کنند و در قالب این قانون به منابع درآمدی پایدار برسند و باعث توانمندی روستائیان شوند.

ملانوری در بخش دیگری از سخنان خود، استان یزد را از استان‌های شاخص و فعال در حوزه شرکت‌های تعاونی خواند و گفت: ۱۶ شرکت تعاونی دهیاری‌ها در استان یزد فعالیت دارند که در این سفر، زمینه‌های فعال سازی تعاونی‌ها و معرفی تعاونی‌های برتر کشور و تجلیل از تعاونی‌های استان یزد و راهکارهای درآمد پایدار و توانمندسازی روستائیان را بررسی می کنیم.

وی افزود: امیدواریم زمینه های قانونی که می توان به دهیاری‌ها در قالب توزیع اعتبارات و ماشین آلات خدماتی و عمرانی و اعطای تسهیلات بانکی برای طرح های درآمد زا و خرید ماشین آلات مساعدت کرد، کمک کنیم تا در کشور با اقدام تحولی و توسعه خاص در روستاهای کشور با حکمرانی جدید روستایی توسط دهیاری ها را شاهد باشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1232665

مهمترین اخبار یزد: