یزد پورتال
18 آبان 1402 - 12:59

معامله صوری، عامل گرانی میوه در میادین تره بار یزد است

رییس شورای اسلامی شهر یزد گفت:مردم از گرانی میوه در این شهر گلایه‌مند هستند که از ارگان های نظارتی درخواست داریم در این مورد اقدام عاجل نموده و زمینه رضایت مندی مردم را فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، عزیزالله سیفی، صبح امروز در صحن علنی شورای اسلامی شهر یزد اظهار کرد: گرانی میوه در شهر یزد مردم را نگران کرده و در جلسات مختلف به اعضای شورا بیان می کنند، در حالی که کشور ما ۲۲ محصول کشاورزی و عمدتا باغی دارد و ایران مقام اول تا دهم دنیا را در اختیار دارد.

وی افزود: زیاد بودن نامتعارف قیمت میوه بجز میوه های وارداتی قابل پذیرش نیست و متاسفانه الان در کشور مطابق عرضه و تفاضا عمل نمی‌شود و مردم نیز اظهار نگرانی دارند و گرانی میوه نیز بحث روز استان یزد است.

رئیس شورای اسلامی شهر گفت: به نظر ما دلیل این گرانی عدم نظارت بر توزیع میوه در میادین اصلی است و اگر قیمت‌ها در اولین مرحله کنترل شود، شاهد این افزایش قیمت و نارضایتی مردم نیز نخواهیم بود.

سیفی ادامه داد: از ارگانهای مسئول درخواست داریم نظارت لازم را داشته باشند و این گرانی نباید وجود داشته باشد؛ همچنین بر اساس مصوبه اتحادیه این صنف فقط ۳۵ درصد حق افزایش دارند که در حال حاضر برخی از افراد در میادین با زد و بند و خرید و فروش صوری نرخ میوه را بالا می برند.

وی افزود: مغازه دار نیز ۳۵ درصد افزایش قیمت می دهد و لذا قیمت میوه در یزد بالاتر از دیگر نقاط است که از ارگان های نظارتی درخواست داریم ضمن کنترل و مقابله با گرانی میوه از صادرات میوه نیز در مواقع لزوم جلوگیری شود تا افزایش قیمت را نداشته باشیم .

رییس شورای اسلامی شهر ادامه داد: البته در برخی موارد نیز میوه ها در دست کشاورز می ماند و صادرات به موقع انجام نمی شود و لذا درخواست کنترل عرضه و تقاضا را داریم تا هم کشاورز ضرر نکند و هم مردم میوه را گران نخرند.

 سیفی خاطرنشان کرد: از شهردار و سازمان مشاغل شهرداری یزد نیز درخواست داریم که بازارچه های عرضه مسنقیم میوه را افزایش داده و همچنین بر بارارچه های موجود نیز نظارت کامل وجود داشه باشد تا بخشی از گرانی میوه در شهر یزد مقابله شده و مردم، میوه را ارزان تر خریداری کنند.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1566346

مهمترین اخبار یزد: