یزد پورتال
09 خرداد 1402 - 11:00

آغاز طرح پایش سل و بروسلوز دام‌های سنگین در استان یزد

مدیر کل دامپزشکی استان یزد گفت:‌ دام‌های سنگین مورد آزمایش تست سل و بروسلوز قرار گرفته و درصورت مثبت شدن تست از چرخه تولید حذف می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، به نقل از روابط‌عمومی دامپزشکی استان،‌ فاتحی‌نیا یکی از اولویت‌ها و وظایف دامپزشکی حفظ سلامت و بهداشت مصرف کنندگان فرآورده‌های خام دامی دانست و اظهار کرد:‌ برای رسیدن به این‌مهم ،بصورت دوره‌ای و پیوسته عملیات تست سل و بروسلوز طبق برنامه پیش بینی سالانه توسط کارشناسان مربوطه دامپزشکی صورت می‌پذیرد.

وی با اشاره به این‌که بیماری سل از بیمار‌های مشترک بین انسان و دام است و تست‌های مربوطه به صورت زیر جلدی زیر گردن دام انجام و در صورت مثبت بودن دام حذف می‌شود افزود:‌ در سال گذشته برای بیش از ۲۵ هزار دام تست سل انجام شده که نتایج آزمایش بیست و پنج رأس دام در استان یزد مثبت بوده که از چرخه حذف شدند.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد  در خصوص تست و بیماریابی برسلوز بیان داشت:سال گذشته بیست و سه هزار تست از دام‌ها در دامداری‌های صنعتی انجام شده که پانصد راس نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت واز چرخه تولید حذف شدند.
 
وی با اشاره به اینکه بیماری سل و بروسلوز (تب مالت) از مهمترین بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام می‌باشد که بیشتر در نتیجه مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه، تماس با دام آلوده و مصرف فرآورده‌های خام دامی آلوده به انسان منتقل می‌شوند، اضافه کرد: انجام واکسیناسیون دام‌ها، شناسایی کانون‌های آلوده و رعایت بهداشت در دامداری‌ها از روش‌های پیشگیری و کنترل بیماری بروسلوز است.

پایان پیام/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1248890

مهمترین اخبار یزد: