یزد پورتال
11 بهمن 1401 - 14:26

جوکار: تربیون مجلس محل تبلیغ انتخاباتی نمایندگان نیست

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان این که تربیون مجلس تبدیل به محل تبلیغ برخی از نمایندگان شده است، گفت: اصلاح قانون انتخابات مطالبه مقام معظم رهبری از نمایندگان مجلس است.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم یزد و اشکذر، محمدصالح جوکار در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب از نمایندگان مجلس در خردادماه امسال، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در این دیدار تنها و تنها به سیاست‌های کلی انتخابات و اصلاح قانون انتخابات اشاره داشتند.

وی افزود: یک سری نقص و کاستی‌هایی در قانون فعلی و گره‌هایی در زمان انتخابات وجود دارد و با توجه به این که هم دستگاه‌های نظارتی و هم دستگاه‌های اجرایی پیشنهاداتی را اعلام کردند در سیاست‌های کلی، بحث انتخابات آسیب شناسی شده است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور خطاب به یکی از نمایندگان مجلس که گفته بود به جای پرداختن به اصلاح قانون انتخابات به مشکلات مردم رسیدگی کنید، افزود: مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی دارد و باید به مسئله اقتصاد و معیشت مردم رسیدگی شود که این چنین هم می‌باشد و غیر از این هم نیست ولی هر مسئله‌ای جای خود دارد و کمیسیون امور داخلی کشور به مطالبه رهبر معظم انقلاب رسیدگی کرده تا محقق شود.

وی با تأکید بر این‌که همه نمایندگان دغدغه اقتصادی و رفع مشکلات مردم را دارند، ادامه داد: اینکه تریبون مجلس را در سایه بحث اصلاح قانون انتخابات به دست بگیریم و بخواهیم به دنبال رأی مردم باشیم، اصلاً معنا ندارد.

 جوکار خاطرنشان کرد: در ماده یک اصلاح قانون انتخابات مجلس پیش‌بینی‌هایی شده، در صورتی‌ که یک نماینده استعفا دهد یا براساس حوادث غیرمترقبه حذف یک نماینده رقم خورد، باید تکلیف آن مشخص شود؛ همانگونه که تعدادی از نمایندگان در چند سال گذشته یا به دولت ملحق شده‌اند تا انجام وظیفه کنند یا فوت شده‌اند، ولی تکلیف صندلی‌های خالی آنها مشخص نشده و هیچ انتخاباتی برگزار نکردیم و مردم حوزه‌های انتخابیه این افراد نمی‌دانند باید به کجا مراجعه کنند در حالی‌که باید سریع‌تر به این مسائل پرداخته می‌شد که در سیاست کلی قانون انتخابات این موارد دیده شده است.

پایان پیام/د

منبع: فارس
شناسه خبر: 1010190

مهمترین اخبار یزد: