یزد پورتال
03 خرداد 1402 - 12:33

۶۵۰۰ خانه هلال در کشور فعال است

یزد- رئیس نمایندگی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ایران گفت: در حال حاضر ۶ هزار و ۵۰۰ خانه هلال در کشور فعال است.

به گزارش خبرنگار مهر، عطا مرتضی محمد دورانی، صبح چهارشنبه در مراسم افتتاح دوره آموزشی رؤسای خانه هلال استان یزد اظهار داشت: خرسندیم که در جمع داوطلبان هستیم و از تجربیات شما بهره می‌گیریم، این نخستین سفر من به استان یزد است و از مهمان نوازی مردم خوشحال هستیم.

رئیس نمایندگی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ایران افزود: در سال گذشته سیل و خشکسالی و مهاجران افغان در کشور را داشتیم و ۱۳ کمک اضطراری در ایران اتفاق افتاد.

وی تصریح کرد: وقتی با رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران صحبت می کردیم تاکید کردیم باید به خانه‌های هلال کمک کرد، در حال حاضر ۶ هزار و ۵۰۰ خانه هلال در کشور فعال است، ایده این خانه های هلال در دنیا وجود دارد و بسیار جذاب است.

دورانی بیان کرد: جذاب‌ترین بخش هلال احمر در ایران خانه هلال است و آنچه اروپاییان فکر می‌کنند ما انجام داده‌ایم، خانه‌های هلال جامعه محور است و داوطلبان در خط مقدم حضور دارند.

وی عنوان کرد: در عرصه بین الملل وقتی راجع به بلایای طبیعی صحبت می کنیم ایران رتبه ششم را دارد و هر سال شدت آن بیشتر می شود، فراوانی بلایای طبیعی در ایران، نقش خانه های هلال را به عنوان پاسخ دهنده های اولیه پررنگ می کند.

رئیس نمایندگی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ایران اظهار داشت: موثر ترین واحد در هلال احمر که می تواند به بالایای طبیعی پاسخ دهد خانه های هلال است.

وی گفت: جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ تلاش می کنند منابع مالی برای تجهیز خانه های هلال را در اخیار بگذارند، هدف این است برای تاسیس ۳۸ هزار خانه هلال در ایران داشته باشیم و این منابع مالی عظیمی را می طلبد و امکان تجهیز آنها سخت است.

دورانی افزود: تلاش می کنیم حداقل امکانات آموزشی در اختیار داوطلبین قرار بگیرد و آمادگی لازم را داشته باشند، در سال گذشته دیدارها و بازدیدهای زیادی از مناطق داشتیم که تحت تاثیر بلایای طبیعی بودند.

وی تصریح کرد: تجاربی که از حضور موفق خانه های هلال داشتیم را به بسیاری از کشورها معرفی کردیم و توانستیم در سه ماه ۳۰۰ هزار فرانک سوئیس کمک مالی بگیریم و در اختیار خانه های هلال برای تجهیز و آموزش هزینه کنیم.

رئیس نمایندگی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ایران بیان کرد: خانه‌های هلال هنوز به خوبی در عرصه بین‌الملل معرفی نشده و وظیفه ماست این خدمات را نشان دهیم.

وی عنوان کرد: وقتی کشورهای بین المللی با نمونه های موفق خانه های هلال آشنا شوند می توانیم منابع مالی بیشتری را دریافت کنیم.

دورانی اظهار داشت: نقش اصلی فعالیت ها را داوطلبان برعهده دارند، ما نمونه های موفقی را در یزد دیده ایم، این تبادل تجارت می تواند بین خانه های هلال اتفاق بیفتد هر خانه هلال نقشه ای از تجربیات است و می تواند هر خانه جمعیتی را تحت پوشش قرار دهد.

وی گفت: ما می توانیم این تجارب را منتقل کنیم، در این راستا نیازهای خانه های هلال باید احصا شود و دفتر ما به روی پشنهادات داوطلبان باز است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1235126

مهمترین اخبار یزد: