یزد پورتال
27 دی 1401 - 14:00

عضو شورای شهر یزد: معلولان طبق قانون از پرداخت مالیات معافیت‌ شوند/لزوم تصویب قانون مالیاتی برای بیماران خاص

عضو شورای اسلامی شهر یزد گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی افراد ناتوان از پرداخت و تحت پوشش سازمان بهزیستی از پرداخت عوارض مالیات نقل‌وانتقال قطعی املاک و انتقال حق واگذاری معاف شده‌اند که ضروری است اجرای این قانون در دستور کار قرار گیرد و در این زمینه طرح‌های حمایتی برای بیماران خاص نیز ارائه شود.

 به گزارش خبرنگار فارس از یزد، مالکان موظف‌اند هنگام پرداخت مالیات ماده (۵۹) قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات نقل‌وانتقال قطعی املاک و انتقال حق واگذاری، به ترتیب دو درصد و یک درصد را به عنوان عوارض به حساب شهرداری محل واریز کنند؛ اما افراد ناتوان از پرداخت که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی هستند برای یک‌بار از پرداخت عوارض ذکر شده معاف هستند.

در همین راستا فخرالسادات خامسی، عضو شورای اسلامی شهر یزد، در گفت‌وگو با فارس بر ضرورت اجرای این قانون تأکید و اظهار کرد: قانون درآمد پایدار شهرداری‌ها و قانون جامع حمایت از معلولان از جمله قوانینی است که شهرداری‌ها را موظف به در نظر گرفتن معافیت و اعمال تخفیف برای معلولان کرده است.

وی افزود: در قانون جامع حمایت از معلولان معافیت از پرداخت عوارض نقل، انتقال ملک و حق واگذاری و همچنین از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه‌های ساختمانی آماده‌سازی زمین، عوارض نوسازی و حق انشعابات آب، برق و گاز صراحتاً اعلام شده است.

خامسی تصریح کرد: ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابری که استاندارد‌های تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند مرتکب تخلف شده و شهرداری‌ها باید از صدور پروانه احداث و یا پایان کار برای چنین ساخت‌وسازهایی خودداری کنند.

این عضو شورای شهر با تأکید بر این‌که اجرای چنین قوانین و مصوباتی گامی مثبت در جهت کاهش بخشی از هزینه‌های زندگی معلولان است، ادامه داد: وقتی مجلس قانونی را برای حمایت از معلولان تصویب می‌کند ضمانت اجرا نیز برای آن در نظر می‌گیرد که در صورت نظارت صحیح بر اجرای چنین قوانینی می‌توانیم به تحقق عدالت اجتماعی در جامعه امید داشته باشیم.

وی با انتقاد از مورد غفلت واقع شدن بیماران خاص در جهت حمایت و اعمال برخی تخفیف‌ها و معافیت‌های ویژه در زمینه هزینه‌های مربوط به شهرداری، ابراز کرد: متأسفانه بیماران خاص از جمله کلیوی، ام‌اس، هموفیلی و تالاسمی قانون جامع حمایت ندارند و در تخفیف و معافیت‌های شهرداری‌ها نادیده گرفته شده‌اند که این موضوع نیز باید پیگیری شود.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 982570

مهمترین اخبار یزد: