یزد پورتال
05 خرداد 1402 - 14:35

مجلس در مورد بازدارندگی لایحه حجاب جدیت به خرج دهد/نگرانی از تورم

یزد- امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به اینکه لایحه فعلی عفاف و حجاب قابل تقدیر است اما بازدارنده نیست، گفت: مجلس در مورد بازدارندگی این لایحه جدیت به خرج دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه با اشاره به حدیث سلسله الذهب و اعتبار آن اظهار داشت: یکی از معروف‌ترین احادیث در جوامع روایی، حدیث سلسلة الذهب است که از لحاظ سند سلسله طلایی و حدیث حدیثی قدسی و همان معنای حدیث ثقلین است که قرآن و فطرت نباید از یکدیگر جدا شوند.

وی عنوان کرد: در زمان امام رضا (ع) فرقه‌های مختلفی به نام اهل بیت (ع) فعالیت می‌کردند؛ عده‌ای واقفیه بودند و هفت امامی، عده‌ای اسماعیلیه بودند و شش امامی، عده‌ای هم زیدیه و چهار امامی بودند و فرقه‌های صوفیه نیز توسط امام رضا (ع) منحرف معرفی شدند به همین دلیل بعد از امام رضا (ع) فرقه‌های چندانی نداشتیم.

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هفتم خردادماه سالروز افتتاح اولین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۵۹، افزود: به این مناسبت هر سال نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب دیدار دارند و تاکنون نکته‌های قابل توجهی در این دیدارها مطرح شده و ایشان همواره بر اینکه قانون باید شفاف و صریح، کاربردی و همه‌جانبه‌نگر و قاطع باشد، تاکید دارند.

وی از دولت و مجلس برای توجه به لایحه حجاب و عفاف قدردانی کرد و یادآور شد: گلایه خیلی قوی هم وجود دارد و آن این است که بر اساس شنیده‌ها، این لایحه با وضعیت فعلی اصلاً حالت بازدارنگی ندارد و مجلس حتماً باید در این زمینه پای محکمی را به زمین بزند و جایگاه بازدارنگی این لایحه به شکل ویژه مورد توجه قرار گیرد تا حجاب و عفاف به شکل شایسته و مورد قبول در جامعه حاکم باشد.

مدرسی با اشاره به گلایه رهبری مبنی بر اینکه مسئولان به حرف‌های ما جنبه نصیحتی می‌دهند ولی مجلسی‌ها وقتی حرفی می‌زنند، جنبه قانونی پیدا می‌کند، افزود: این یعنی به هر حال مجلس، دولت و مجموعه نظام و مردم به فرمایشات رهبری نگاه نصیحتی نداشته باشند بلکه باید نگاه ولایی داشته باشیم.

دستگاه‌ها و صنایع مادر هزینه‌های اوقات فراغت را متقبل شوند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ایام اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان اظهار داشت: اوقات فراغت دارای سه بخش تفریحی، آموزشی و مهارتی است و ضرورت دارد برای این سه بخش خروجی سازنده و بالنده تعریف کرد.

مدرسی ادامه داد: از سوی دیگر هزینه‌های کلاس‌ها و برنامه‌های اوقات فراغت با توجه به در پیش بودن تعطیلات تابستانی مدارس و دانشگاه ها بسیار زیاد است که البته مدیریت این موضوع هم راهکار دارد و صنایع مادر می‌توانند بخشی از آن را متقبل شوند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد عنوان کرد: سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی نیز در این زمینه نیروهای خود را حمایت و پشتیبانی کنند و مساجد، سپاه و بسیج نیز در این صحنه حضور پیدا کنند.

لزوم جهت‌دهی برنامه‌های اوقات فراغت در یزد

وی ادامه داد: از دیگر سو، برنامه‌های اوقات فراغت باید جهت‌دهی شوند نه اینکه فرزندانمان را به محل‌هایی بفرستیم که حرف‌ها و رفتارهای غیر مرتبطی به آنها یاد داده شود و باید توجه داشته باشیم که اینجا یزد است و باید به اصالت و فرهنگ آن توجه شود.

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شاخص‌های عملکردی در ادارات و کارخانجات واقعاً مشخص نیست، گفت: این موضوع باید روشن شود و برای مردم نیز به شکل شفاف و قابل دسترس ارائه شود.

وی با اشاره به جلساتی که به طور مرتب برگزار می‌شود و در گزارش عملکردها تعداد آن شاخص قرار می‌گیرد، تصریح کرد: آیا این جلسات توانسته مردم را از نحوه فعالیت و کار دستگاه‌های اجرایی و ادارات راضی کند و اصلاً این جلسات چه نتایجی به همراه داشته و این موضوعی است که باید به مردم پاسخ داده شود.

مردم ماجرای آب یزد را در هاله‌ای از ابهام و سکوت می‌بینند

مدرسی ادامه داد: قصه آب یزد تاکنون به کجا رسیده است؟ این موضوع نیز باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد زیرا مردم اکنون ماجرای آب یزد را در هاله‌ای از ابهام و سکوت می‌بینند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد افزود: نمایندگان مردم در مجلس و مدیران اجرایی و دستگاه‌های ذیربط به شکل مشخص به این موضوع ورود کنند و مردم را در جریان قصه آب و اقداماتی که تاکنون انجام شده یا در دست انجام است، قرار دهند.

رتبه اول یزد در تورم جای نگرانی است

وی بیان کرد: در زمینه تورم نیز اعلام شد که یزد در کشور رتبه اول را دارد که این نیز واقعاً جای نگرانی است، نمی‌دانیم واقع امر از ابعاد کارشناسی چیست و چگونه باید حل و فصل شود اما بدون شک نیاز به اقدام فوری و اثرگذار است.

مدرسی تاکید کرد: در بخش مسکن تورم بسیار بالایی داشتیم و در سایر حوزه‌ها از جمله افزایش قیمت گاز نیز شاهد تورم بالایی بودیم و نباید نسبت به این موضوعات بی‌تفاوت بود و نیازمند تذکر، پیگیری و راهکار است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1239195

مهمترین اخبار یزد: